Portal Pszczelarski

Staropolskie barcie w arboretum w Borach Tucholskich 2020

pszczelarstwo pomorskie barć pnie bartne

W arboretum w osadzie leśnej Wirty, otoczonej Borami Tucholskimi miejscowi leśnicy zawiesili na drzewach sześć barci. Wszystkie zostały wykonane techniką sprzed kilku wieków.

Barcie, inaczej pnie bartne, to wydrążone kłody, w których niegdyś hodowano pszczoły. Zawisły one na wysokości kilku metrów na miejscowych drzewach, dzięki inicjatywie leśników z arboretum Witry. Jak przyznał w rozmowie z Radiem Gdańsk, leśniczy Jakub Piechowiak, pomysł pojawił się po tym jak w dziupli w jednej z tutejszych lip zamieszkały pszczoły. Leśnicy postanowili, wykorzystując dawne techniki, powiększyć ich populacje, co ma mieć wymiar nie tylko proekologiczny, ale też edukacyjny. Inicjatorzy tego projektu chcą bowiem tutaj także objaśniać przyjezdnym, jak owady te są ważne dla człowieka.

Każda z barci zawiera niewielki otwór, przez który pszczoły dostają się do środka. Musi on być jednak odpowiednio mały, by nie wykorzystały go większe owady, mogące stanowić zagrożenie dla kolonii. Pszczelarze, dawniej zwani bartnikami, chcąc np. zebrać plastry miodu korzystają z podłużnej dziury wydrążonej w barci, która umożliwia też zajrzenie do środka. Wiosną 2020 roku ma się okazać, czy w pniach bartnych w arboretum zamieszkają pszczoły.

 



Liczba wyświetleń artykułu: 1306

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Którą organizację pszczelarską wybrać?

Bartnictwo w Polsce - miodobranie i miód bartny

Ocena projektu zakup pszczół w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Konferencja Pszczelarska w OODR w Łosiowie

Wykaz linii hodowlanych pszczół dla których otwarto księgi - matki pszczele 2018

Znaczenie pszczoły miodnej w produkcji rolniczej i leśnictwie - współczesne bartnictwo 2018