Portal Pszczelarski

Staropolskie barcie w arboretum w Borach Tucholskich 2020

pszczelarstwo pomorskie barć pnie bartne

W arboretum w osadzie leśnej Wirty, otoczonej Borami Tucholskimi miejscowi leśnicy zawiesili na drzewach sześć barci. Wszystkie zostały wykonane techniką sprzed kilku wieków.

Barcie, inaczej pnie bartne, to wydrążone kłody, w których niegdyś hodowano pszczoły. Zawisły one na wysokości kilku metrów na miejscowych drzewach, dzięki inicjatywie leśników z arboretum Witry. Jak przyznał w rozmowie z Radiem Gdańsk, leśniczy Jakub Piechowiak, pomysł pojawił się po tym jak w dziupli w jednej z tutejszych lip zamieszkały pszczoły. Leśnicy postanowili, wykorzystując dawne techniki, powiększyć ich populacje, co ma mieć wymiar nie tylko proekologiczny, ale też edukacyjny. Inicjatorzy tego projektu chcą bowiem tutaj także objaśniać przyjezdnym, jak owady te są ważne dla człowieka.

Każda z barci zawiera niewielki otwór, przez który pszczoły dostają się do środka. Musi on być jednak odpowiednio mały, by nie wykorzystały go większe owady, mogące stanowić zagrożenie dla kolonii. Pszczelarze, dawniej zwani bartnikami, chcąc np. zebrać plastry miodu korzystają z podłużnej dziury wydrążonej w barci, która umożliwia też zajrzenie do środka. Wiosną 2020 roku ma się okazać, czy w pniach bartnych w arboretum zamieszkają pszczoły.

 Liczba wyświetleń artykułu: 1233

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Domowa musztarda z miodem

Bigos z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową