Portal Pszczelarski

Staropolskie barcie w arboretum w Borach Tucholskich 2020

pszczelarstwo pomorskie barć pnie bartne

W arboretum w osadzie leśnej Wirty, otoczonej Borami Tucholskimi miejscowi leśnicy zawiesili na drzewach sześć barci. Wszystkie zostały wykonane techniką sprzed kilku wieków.

Barcie, inaczej pnie bartne, to wydrążone kłody, w których niegdyś hodowano pszczoły. Zawisły one na wysokości kilku metrów na miejscowych drzewach, dzięki inicjatywie leśników z arboretum Witry. Jak przyznał w rozmowie z Radiem Gdańsk, leśniczy Jakub Piechowiak, pomysł pojawił się po tym jak w dziupli w jednej z tutejszych lip zamieszkały pszczoły. Leśnicy postanowili, wykorzystując dawne techniki, powiększyć ich populacje, co ma mieć wymiar nie tylko proekologiczny, ale też edukacyjny. Inicjatorzy tego projektu chcą bowiem tutaj także objaśniać przyjezdnym, jak owady te są ważne dla człowieka.

Każda z barci zawiera niewielki otwór, przez który pszczoły dostają się do środka. Musi on być jednak odpowiednio mały, by nie wykorzystały go większe owady, mogące stanowić zagrożenie dla kolonii. Pszczelarze, dawniej zwani bartnikami, chcąc np. zebrać plastry miodu korzystają z podłużnej dziury wydrążonej w barci, która umożliwia też zajrzenie do środka. Wiosną 2020 roku ma się okazać, czy w pniach bartnych w arboretum zamieszkają pszczoły.

 



Liczba wyświetleń artykułu: 1414

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia