Portal Pszczelarski

Łagodna zima zmusza pszczelarzy do schładzania uli 2019/2020

pszczelarstwo w Polsce zimowla schładzanie uli Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk

Wysokie temperatury w końcówce 2019 roku i na początku 2020 roku spowodowały, że wiele pszczół nie odczuło nadejścia zimy. Jest to dla nich bardzo niekorzystna sytuacja. Prócz dodatkowego narażenia na choroby, te owady zapylające mogą przedwcześnie się rozmnażać. Wbrew pozorom jest to zjawisko zagrażające pszczelej populacji. Pszczelarze nie są jednak w tej sprawie bezradni.

Rozpoczęcie składania jajeczek przez pszczoły zimą powoduje, że pojawiające się w tym sezonie młode będą miały niewielkie szanse na dotrwanie do wiosny. W otoczeniu brakuje bowiem w tym czasie pyłków roślin, które stanowią dla nich pokarm. Wyjadanie natomiast pożywienia przez nowe osobniki kurczy zapasy starszych pszczół, które również mogą nie przeżyć kolejnych miesięcy. Hodowcy pszczół są jednak w stanie zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku.

Zapytany przez Polską Agencję Prasową, szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk wskazuje, że pszczelarze powinni jak najszybciej rozpocząć schładzanie uli. Polega to na zdjęciu z ula ocieplenia oraz wyjęciu szuflady z dennicy higienicznej. Ten prosty zabieg obniży temperaturę wśród pszczół i jest szansa, że w końcu poczują one zimę, a dzięki temu nie przystąpią do przedwczesnego rozmnażania.

Mimo to należy się liczyć, że łagodna zima i tak spowoduje straty w pasiekach. Pszczoły, które nie zapadły jeszcze w letarg są pobudzone i konsumują większą ilość miodu, co przyczynia się do chorób układu pokarmowego.Liczba wyświetleń artykułu: 4484

Komentarze z forum pszczelarskiego

Kryspin 2022-10-05 17:50:38

Witam. ostatnimi latami zimy były bardzo łaskawe dla pszczół .Jednak w/g mnie ,obserwując przyrodę dochodzę do wniosku że tegoroczna zima 2022/23 będzie zdecydowanie zimna. Czas pokaże czy ludowe przepowiednie się sprawdzą.

Kryspin 2024-02-10 17:34:24

Witam. Dziś 9 lutego było u nas 16 stopni plus. Nareszcie pszczoły dokonały oblot ,oczyściły dennice i przyniosły pierwszy pyłek. Co prawda większość leszczyny zmarzła, ale niektóre gatunki pylą.Za kilka dni zakwitną przebiśniegi ,a za niedługo wierzba. W tedy to już ruszy się praca przy pasiece. Za płotem miałem w tym roku budowę i całą zimę trwały prace, szum chałas,praca wielu maszyn. .Mam ubytek kilku rodzin. Ale widzę że koledzy pszczelarze i bez budowy potracili co nie co w pasiekach.

Kryspin 2024-02-10 17:39:21

U mnie niektóre powałki są ciepłe ,to znak że zaczyna się rozwój czerwienia. Dałem 9 lutego wszystkim rodziną ciasto. Ocieplenie uli to teraz najważniejsze zadanie dla pszczelarza.

Kryspin 2024-03-16 09:01:49

mamy dziś 16 marca. Kiedy patrzę na pola rzepaku to widać że rośliny zaczynają rosnąć w górę. Czyli w badyl. Przy tej pogodzie jaką mamy, rzepak może zakwitnąć koło 15/ 20 kwietnia .Kto ma silne rodziny ten zbierze miód rzepakowy. Tak było już parę lat temu. Ja zawsze podkarmiam w lutym i ocieplam ule. Wszystko zależy od tego co w danej miejscowości jest głównym pożytkiem. Teren kraju jest też ważny. Opolszczyzna to ciepły rejon.

Kryspin 2024-03-24 17:48:13

Witam. Dziś mamy 23 marca .Pogoda nie rozpieszcza naszych pszczół. Ale odwiedziłem pole rzepaku. I co zobaczyłem, otóż na polu gdzie nie gdzie nieśmiało zakwita pojedynczy kwiat rzepaku. Jeszcze parę dni i pole rzepaku zacznie być żółte od kwiecia. Nie wszyscy mają silne pszczoły aby można dodać nadstawki. Nawet ja sam mam nie wszystkie rodziny silne aby dać pełną nadstawkę. Tak wygląda w woj. Opolskim.

Kryspin 2024-03-31 18:35:20

Witam wszystkich zaglądających na tę stronę. Życzę udanego lanego poniedziałku .Dziś kolega pszczelarz z Opola zgłosił że miał 31 marca pierwszą rójkę. Co nie zdarzyło się jeszcze nigdy o tej porze. Mało tego, tegoroczny rok przestępny jest wyjątkowy. Jeszcze nigdy nie było tak by zakwitł mniszek, sadyi rzepak.Kto ma silne rodziny pszczele może zebrać miód. Kto nie zadbał o wczesny rozwój poczeka na akację albo lipę.

Kryspin 2024-06-09 13:52:27

Witam.W opolskim lipa tego roku 2024 kwitnie słabo albo wcale.Tak więć tegoroczne zbiory są o połowę mniejsze, albo jeszcze mniejsze. Trochę było spadzi liściastej..Tak więc tegoroczne zbiory pokryją zbiedą koszty utrzymania pasiek. A jaka reszta lata,tego nie wie nikt.Ja robię s silnych rodzin odkłady ,a nowe matki posłużą mi do wymiany starych.  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół