Portal Pszczelarski

Kraina miodu z dwiema nominacjami do Oscara 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA film pszczelarski Kraina miodu

Północnomacedoński film dokumentalny w reżyserii Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova "Kraina miodu" otrzymał nominacje do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar za rok 2019 w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny i najlepszy film międzynarodowy. Obraz przedstawiający dwie postawy człowieka do pszczół i ich hodowli zdobył już laury na całym świecie.

Film opowiada historię 55-letniej Hatidze, która mieszka bez dostępu do bieżącej wody i prądu wraz ze schorowaną matką w górskiej wiosce w Północnej Macedonii. Jest ona jedną z ostatnich przedstawicielek macedońskich dzikich pszczelarzy, którzy wydobywają miód od niehodowanych pszczół. Kobieta swój miód sprzedaje w stolicy kraju – Skopje, do którego musi jechać aż cztery godziny.

Z trudnym, ale spokojnym życiem Hatidze i wytwórstwem miodu przy minimalnym udziale człowieka, kontrastuje życie jej sąsiadów – wielodzietnej rodziny, która również para się pszczelarstwem. Postępują oni jednak inaczej niż główna bohaterka. Ich celem jest szybki i maksymalny zysk, co kłóci się z podejściem Hatidze i nie wróży dobrze jej dzikiemu pszczelarstwu.
Film powstawał na przestrzeni trzech lat. Efekt tej pracy został m.in. nagrodzony w 2019 roku na festiwalu w Sundance i Barcelonie. W oscarowej kategorii na najlepszy film międzynarodowy obraz powalczy o statuetkę z polskim "Bożym ciałem" Jana Komasy.Liczba wyświetleń artykułu: 726

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.