Portal Pszczelarski

Kraina miodu z dwiema nominacjami do Oscara 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA film pszczelarski Kraina miodu

Północnomacedoński film dokumentalny w reżyserii Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova "Kraina miodu" otrzymał nominacje do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar za rok 2019 w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny i najlepszy film międzynarodowy. Obraz przedstawiający dwie postawy człowieka do pszczół i ich hodowli zdobył już laury na całym świecie.

Film opowiada historię 55-letniej Hatidze, która mieszka bez dostępu do bieżącej wody i prądu wraz ze schorowaną matką w górskiej wiosce w Północnej Macedonii. Jest ona jedną z ostatnich przedstawicielek macedońskich dzikich pszczelarzy, którzy wydobywają miód od niehodowanych pszczół. Kobieta swój miód sprzedaje w stolicy kraju – Skopje, do którego musi jechać aż cztery godziny.

Z trudnym, ale spokojnym życiem Hatidze i wytwórstwem miodu przy minimalnym udziale człowieka, kontrastuje życie jej sąsiadów – wielodzietnej rodziny, która również para się pszczelarstwem. Postępują oni jednak inaczej niż główna bohaterka. Ich celem jest szybki i maksymalny zysk, co kłóci się z podejściem Hatidze i nie wróży dobrze jej dzikiemu pszczelarstwu.
Film powstawał na przestrzeni trzech lat. Efekt tej pracy został m.in. nagrodzony w 2019 roku na festiwalu w Sundance i Barcelonie. W oscarowej kategorii na najlepszy film międzynarodowy obraz powalczy o statuetkę z polskim "Bożym ciałem" Jana Komasy.Liczba wyświetleń artykułu: 942

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Kaczka po mazursku

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.