Portal Pszczelarski

Kraina miodu z dwiema nominacjami do Oscara 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA film pszczelarski Kraina miodu

Północnomacedoński film dokumentalny w reżyserii Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova "Kraina miodu" otrzymał nominacje do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar za rok 2019 w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny i najlepszy film międzynarodowy. Obraz przedstawiający dwie postawy człowieka do pszczół i ich hodowli zdobył już laury na całym świecie.

Film opowiada historię 55-letniej Hatidze, która mieszka bez dostępu do bieżącej wody i prądu wraz ze schorowaną matką w górskiej wiosce w Północnej Macedonii. Jest ona jedną z ostatnich przedstawicielek macedońskich dzikich pszczelarzy, którzy wydobywają miód od niehodowanych pszczół. Kobieta swój miód sprzedaje w stolicy kraju – Skopje, do którego musi jechać aż cztery godziny.

Z trudnym, ale spokojnym życiem Hatidze i wytwórstwem miodu przy minimalnym udziale człowieka, kontrastuje życie jej sąsiadów – wielodzietnej rodziny, która również para się pszczelarstwem. Postępują oni jednak inaczej niż główna bohaterka. Ich celem jest szybki i maksymalny zysk, co kłóci się z podejściem Hatidze i nie wróży dobrze jej dzikiemu pszczelarstwu.
Film powstawał na przestrzeni trzech lat. Efekt tej pracy został m.in. nagrodzony w 2019 roku na festiwalu w Sundance i Barcelonie. W oscarowej kategorii na najlepszy film międzynarodowy obraz powalczy o statuetkę z polskim "Bożym ciałem" Jana Komasy.Liczba wyświetleń artykułu: 841

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu