Portal Pszczelarski

Kraina miodu z dwiema nominacjami do Oscara 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA film pszczelarski Kraina miodu

Północnomacedoński film dokumentalny w reżyserii Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova "Kraina miodu" otrzymał nominacje do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar za rok 2019 w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny i najlepszy film międzynarodowy. Obraz przedstawiający dwie postawy człowieka do pszczół i ich hodowli zdobył już laury na całym świecie.

Film opowiada historię 55-letniej Hatidze, która mieszka bez dostępu do bieżącej wody i prądu wraz ze schorowaną matką w górskiej wiosce w Północnej Macedonii. Jest ona jedną z ostatnich przedstawicielek macedońskich dzikich pszczelarzy, którzy wydobywają miód od niehodowanych pszczół. Kobieta swój miód sprzedaje w stolicy kraju – Skopje, do którego musi jechać aż cztery godziny.

Z trudnym, ale spokojnym życiem Hatidze i wytwórstwem miodu przy minimalnym udziale człowieka, kontrastuje życie jej sąsiadów – wielodzietnej rodziny, która również para się pszczelarstwem. Postępują oni jednak inaczej niż główna bohaterka. Ich celem jest szybki i maksymalny zysk, co kłóci się z podejściem Hatidze i nie wróży dobrze jej dzikiemu pszczelarstwu.
Film powstawał na przestrzeni trzech lat. Efekt tej pracy został m.in. nagrodzony w 2019 roku na festiwalu w Sundance i Barcelonie. W oscarowej kategorii na najlepszy film międzynarodowy obraz powalczy o statuetkę z polskim "Bożym ciałem" Jana Komasy.Liczba wyświetleń artykułu: 1351

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim