Portal Pszczelarski

Wpływ promieniowania na pszczoły miodne. Są pierwsze wyniki badań!

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii pszczoły a promieniowanie

Uczeni z brytyjskiego uniwersytetu w Sterling zbadali zachowania napromieniowanych pszczół. Poziom napromieniowania owadów był porównywalny do tego po katastrofie w Czarnobylu.

Strefa wokół wyłączonego reaktora elektrowni w Czarnobylu od dłuższego czasu fascynuje naukowców. 30 lat po katastrofie jest to obszar silnie zalesiony z przeogromnym bogactwem fauny i flory. Egzystuje tu także sporo pszczelich kolonii, których przyrost może ciekawić ze względu na odwrotne tendencje na całym świecie. Brytyjscy naukowcy postanowili zatem sprawdzić, jaki wpływ na pszczoły miało promieniowanie, które zostało uwolnione trzy dekady temu.

Pszczoły w warunkach laboratoryjnych napromieniowano do podobnego poziomu jak ten po katastrofie w Czarnobylu. Po tym nastąpił okres obserwacji tych owadów. Okazało się, że napromieniowane pszczoły są zdecydowanie bardziej pracowite i pochłaniają znacznie więcej nektaru niż zazwyczaj ma to miejsce. Naukowcy ocenili to jednak jako negatywnie zjawisko. Pomimo że pszczoły wykonują więcej pracy, to jednocześnie zjadają pokarm, który powinien być przeznaczony dla ich potomstwa.

Badacze zwracają jednak uwagę na pewną wadę swoich badań. Pszczoły otrzymywały pokarm od ludzi, a nie musiały żerować na kwiatach. Między innymi dlatego naukowcy chcą teraz zbadać wpływ napromieniowania na rośliny kwitnące.Liczba wyświetleń artykułu: 829

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.