Portal Pszczelarski

Produkcja miodu w Unii Europejskiej i Chinach w 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Europie producent miodu miód miód statystyki

Jak informuje Komisja Europejska, od 2014 do 2019 roku produkcja miodu w Unii Europejskiej wzrosła o 16 procent, co czyni ze Wspólnoty drugiego wytwórcę tego pszczelego produktu na świecie. Pod tym względem UE ustępuje jedynie Chiną.

Wzrost produkcji miodu do 280 tysięcy ton rocznie w 2019 roku jest przede wszystkim zasługą europejskich programów wsparcia. Od 2016 roku Unia Europejska wydała na ten cel 36 milionów. Ponadto z myślą o rozwoju pszczelarstwa państwa członkowskie łącznie podwoiły tę kwotę. Za te pieniądze pszczelarze mogli zakupić wyposażenie dla swoich pasiek czy brać udział w szkoleniach i kursach specjalistycznych. Około 7 procent z tej kwoty przeznaczono na badania nad populacją pszczół, a także nad metodami chroniącymi te owady przed chorobami i negatywnymi skutkami ingerencji człowieka w naturę.

Komisja Europejska zapowiada kontynuowanie działań na rzecz pszczelarstwa. W latach 2020-2022 środki na ten cel mają wzrosnąć o 10 procent. Zwiększyć ma się też liczba inicjatyw, pomagającym pszczołom. Jedną z nich jest podjęta w 2019 roku społeczna akcja "Ratujcie pszczoły". W jej ramach skupiono się na aktywności na rzecz ograniczenia użycia pestycydów, lepszej kontroli wód płynących i tworzenia łąk kwietnych z roślinami miododajnymi. Unia Europejska zamierza także wprowadzać regulacje prawne, które będą wspomagać rozwój pszczelej populacji.

Pomimo to nie należy się spodziewać, że Unia Europejska w najbliższym czasie prześcignie w produkcji miodu Państwo Środka. Chiny wytwarzają rocznie 550 tysięcy ton miodu, czyli blisko dwa razy więcej niż Wspólnota.Liczba wyświetleń artykułu: 895

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.