Portal Pszczelarski

Produkcja miodu w Unii Europejskiej i Chinach w 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Europie producent miodu miód miód statystyki

Jak informuje Komisja Europejska, od 2014 do 2019 roku produkcja miodu w Unii Europejskiej wzrosła o 16 procent, co czyni ze Wspólnoty drugiego wytwórcę tego pszczelego produktu na świecie. Pod tym względem UE ustępuje jedynie Chiną.

Wzrost produkcji miodu do 280 tysięcy ton rocznie w 2019 roku jest przede wszystkim zasługą europejskich programów wsparcia. Od 2016 roku Unia Europejska wydała na ten cel 36 milionów. Ponadto z myślą o rozwoju pszczelarstwa państwa członkowskie łącznie podwoiły tę kwotę. Za te pieniądze pszczelarze mogli zakupić wyposażenie dla swoich pasiek czy brać udział w szkoleniach i kursach specjalistycznych. Około 7 procent z tej kwoty przeznaczono na badania nad populacją pszczół, a także nad metodami chroniącymi te owady przed chorobami i negatywnymi skutkami ingerencji człowieka w naturę.

Komisja Europejska zapowiada kontynuowanie działań na rzecz pszczelarstwa. W latach 2020-2022 środki na ten cel mają wzrosnąć o 10 procent. Zwiększyć ma się też liczba inicjatyw, pomagającym pszczołom. Jedną z nich jest podjęta w 2019 roku społeczna akcja "Ratujcie pszczoły". W jej ramach skupiono się na aktywności na rzecz ograniczenia użycia pestycydów, lepszej kontroli wód płynących i tworzenia łąk kwietnych z roślinami miododajnymi. Unia Europejska zamierza także wprowadzać regulacje prawne, które będą wspomagać rozwój pszczelej populacji.

Pomimo to nie należy się spodziewać, że Unia Europejska w najbliższym czasie prześcignie w produkcji miodu Państwo Środka. Chiny wytwarzają rocznie 550 tysięcy ton miodu, czyli blisko dwa razy więcej niż Wspólnota.Liczba wyświetleń artykułu: 2688

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie