Portal Pszczelarski

Przyjęto rezolucję ws inicjatywy UE dotyczącej owadów zapylających 2019

pszczelarstwo na świecie pestycydy

4 grudnia 2019 roku Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła w sposób jednomyślny rezolucję w sprawie Inicjatywy UE dotyczącej owadów zapylających. Europosłowie wzywają m.in. do ograniczenia pestycydów i zwiększenia nakładów na badania w celu ochrony pszczół i innych zapylaczy.

Przyjęta rezolucja odnosi się do uchwalonego w 2018 roku programu "Inicjatywa UE dotycząca owadów zapylających". Jest to pierwszy kompleksowy unijny program poświęcony temu zagadnieniu. Jednakże zdaniem europosłów z Komisji Ochrony Środowiska jego założenia są niewystarczające dla realizacji określonego celu, czyli pogłębienia wiedzy na temat spadku liczebności pszczół i innych owadów zapylających, walki z przyczynami tego zjawiska i zwiększenia świadomości społecznej. W przyjętej rezolucji stwierdzono, że środki przewidziane w programie są zbyt małe, by efektywnie oddziaływać na rzecz ochrony owadów zapylających. Zdaniem członków Komisji, nie uwzględniono także w wystarczającym stopniu wszystkich przyczyn, powodujących spadek wielkości populacji pszczół i innych zapylaczy.

Komisja Ochrony Środowiska rekomenduje również, by redukcję stosowania pestycydów, które poważnie zagrażają owadom zapylającym uczynić jednym z kluczowych elementów Wspólnej Polityki Rolnej. Ten postulat wzmacniają sygnały m.in. z Francji, Belgii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Holandii, gdzie odnotowano poważne uszczuplenie pszczelich kolonii. Ma to kolosalne znaczenie nie tylko dla zachowania ekosystemu i bioróżnorodności, ale też gospodarki. Unia Europejska jest drugim, po Chinach, producentem miodu, z produkcją na poziomie około 250 tysięcy ton rocznie. Na obszarze Wspólnoty jest około 600 tysięcy pszczelarzy i 17 milionów uli.

 Liczba wyświetleń artykułu: 648

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.