Portal Pszczelarski

Przyjęto rezolucję ws inicjatywy UE dotyczącej owadów zapylających 2019

pszczelarstwo na świecie pestycydy

4 grudnia 2019 roku Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła w sposób jednomyślny rezolucję w sprawie Inicjatywy UE dotyczącej owadów zapylających. Europosłowie wzywają m.in. do ograniczenia pestycydów i zwiększenia nakładów na badania w celu ochrony pszczół i innych zapylaczy.

Przyjęta rezolucja odnosi się do uchwalonego w 2018 roku programu "Inicjatywa UE dotycząca owadów zapylających". Jest to pierwszy kompleksowy unijny program poświęcony temu zagadnieniu. Jednakże zdaniem europosłów z Komisji Ochrony Środowiska jego założenia są niewystarczające dla realizacji określonego celu, czyli pogłębienia wiedzy na temat spadku liczebności pszczół i innych owadów zapylających, walki z przyczynami tego zjawiska i zwiększenia świadomości społecznej. W przyjętej rezolucji stwierdzono, że środki przewidziane w programie są zbyt małe, by efektywnie oddziaływać na rzecz ochrony owadów zapylających. Zdaniem członków Komisji, nie uwzględniono także w wystarczającym stopniu wszystkich przyczyn, powodujących spadek wielkości populacji pszczół i innych zapylaczy.

Komisja Ochrony Środowiska rekomenduje również, by redukcję stosowania pestycydów, które poważnie zagrażają owadom zapylającym uczynić jednym z kluczowych elementów Wspólnej Polityki Rolnej. Ten postulat wzmacniają sygnały m.in. z Francji, Belgii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Holandii, gdzie odnotowano poważne uszczuplenie pszczelich kolonii. Ma to kolosalne znaczenie nie tylko dla zachowania ekosystemu i bioróżnorodności, ale też gospodarki. Unia Europejska jest drugim, po Chinach, producentem miodu, z produkcją na poziomie około 250 tysięcy ton rocznie. Na obszarze Wspólnoty jest około 600 tysięcy pszczelarzy i 17 milionów uli.

 



Liczba wyświetleń artykułu: 1141

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Ciasto orzechowe z miodem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół car: Alsin

Chaber nadreński – roślina miododajna

Bartnictwo w Polsce - zawód bartnika i produkt bartniczy