Portal Pszczelarski

Bee HUB - wynalazek łódzkich studentów pomagający pszczelarzom

pszczelarstwo łódzkie Bee HUB nosemoza

Studenci z Politechniki Łódzkiej stworzyli system Bee HUB, służący do monitorowania temperatury i wilgotności ula. Dzięki urządzeniu możliwe jest m.in. szybsze wykrycie wirusów i przypadków zachorowań wśród pszczół.

Zebrane przez zamontowany system informacje trafiają do elektronicznej chmury. Analiza tych pomiarów pozwala określić w jakim stanie są pszczoły przebywające ulu. Łatwo dzięki temu można rozpoznać choroby lub rójkę pszczelą. Łódzcy studenci wymyśli też aplikację na smartfony, która pozwala pszczelarzom kontrolować stan pasieki bez wychodzenia z domu. Młodzi wynalazcy mają w planach również stworzenie gry.

Studenci testują swój wynalazek w pasiece na dachu Politechniki Łódzkiej, a także w kilku prywatnych pasiekach. W jednej z nich dzięki Bee HUB udało się odpowiednio wcześnie wykryć szerzącą się wśród pszczół nosemozę - zaraźliwą chorobę dziesiątkującą pszczele kolonie.Liczba wyświetleń artykułu: 1298

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie