Portal Pszczelarski

Bee HUB - wynalazek łódzkich studentów pomagający pszczelarzom

pszczelarstwo łódzkie Bee HUB nosemoza

Studenci z Politechniki Łódzkiej stworzyli system Bee HUB, służący do monitorowania temperatury i wilgotności ula. Dzięki urządzeniu możliwe jest m.in. szybsze wykrycie wirusów i przypadków zachorowań wśród pszczół.

Zebrane przez zamontowany system informacje trafiają do elektronicznej chmury. Analiza tych pomiarów pozwala określić w jakim stanie są pszczoły przebywające ulu. Łatwo dzięki temu można rozpoznać choroby lub rójkę pszczelą. Łódzcy studenci wymyśli też aplikację na smartfony, która pozwala pszczelarzom kontrolować stan pasieki bez wychodzenia z domu. Młodzi wynalazcy mają w planach również stworzenie gry.

Studenci testują swój wynalazek w pasiece na dachu Politechniki Łódzkiej, a także w kilku prywatnych pasiekach. W jednej z nich dzięki Bee HUB udało się odpowiednio wcześnie wykryć szerzącą się wśród pszczół nosemozę - zaraźliwą chorobę dziesiątkującą pszczele kolonie.Liczba wyświetleń artykułu: 1072

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Pasta miodowo-miętowa

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.