Portal Pszczelarski

Bee HUB - wynalazek łódzkich studentów pomagający pszczelarzom

pszczelarstwo łódzkie Bee HUB nosemoza

Studenci z Politechniki Łódzkiej stworzyli system Bee HUB, służący do monitorowania temperatury i wilgotności ula. Dzięki urządzeniu możliwe jest m.in. szybsze wykrycie wirusów i przypadków zachorowań wśród pszczół.

Zebrane przez zamontowany system informacje trafiają do elektronicznej chmury. Analiza tych pomiarów pozwala określić w jakim stanie są pszczoły przebywające ulu. Łatwo dzięki temu można rozpoznać choroby lub rójkę pszczelą. Łódzcy studenci wymyśli też aplikację na smartfony, która pozwala pszczelarzom kontrolować stan pasieki bez wychodzenia z domu. Młodzi wynalazcy mają w planach również stworzenie gry.

Studenci testują swój wynalazek w pasiece na dachu Politechniki Łódzkiej, a także w kilku prywatnych pasiekach. W jednej z nich dzięki Bee HUB udało się odpowiednio wcześnie wykryć szerzącą się wśród pszczół nosemozę - zaraźliwą chorobę dziesiątkującą pszczele kolonie.Liczba wyświetleń artykułu: 2172

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Skrzydełka z miodem i chili

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Pierniczki na miodzie