Portal Pszczelarski

Przebadano miód z toruńskiej pasieki miejskiej GIORiN 2019

Miód z pasieki miejskiej

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie pasieka miejska pszczelarstwo miejskie miód miejski

Miód pozyskiwany z istniejącej przy Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN), działającym przy Centralnym Laboratorium w Toruniu miejskiej pasieki został przebadany na okoliczność pozostałości pestycydów, zawartość metali ciężkich i pyłków roślin. Wyniki okazały się bardzo dobre.

Miejska pasieka w Toruniu została założona przez GIORiN wespół z Regionalnym Związkiem Pszczelarskim w 2017 roku. Badania pozyskiwanego stąd miodu wykonało Laboratorium Specjalistyczne Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie, Państwowy Instytut Weterynaryjny-PIB w Puławach oraz Centralne Laboratorium GIORiN. Rezultaty tych testów można uznać za znakomite.

Toruński miód jest wolny od 248 związków, stanowiących substancje czynne najczęściej stosowane w wyjątkowo szkodliwych dla pszczół pestycydach. Poziom metali ciężkich jest też daleko poniżej norm dopuszczających miód do spożycia przez człowieka. Obecności arsenu to 0,002 mg/kg, chromu - 0,006, kadmu - 0,001, niklu - 0,074, ołowiu - 0,010, a rtęci mniej niż 0,001. Ponadto badania pokazały, że produkt z miejskiej pasieki jest bardzo różnorodny z zawartością wielu rodzajów pyłków roślin nektarujących, takich jak: pyłki kwiatów kasztanowca, lipy, wierzby, akacji, jabłoni, maliny, a także warzyw, roślin ozdobnych i dziko rosnących.

Przedstawiciele GIORiN narzekają jednak na sezon pszczeli 2019. Zdaniem inspektoratu, był to trudny rok dla pszczół, co jest skutkiem fali upałów, suszy, a przez to krótkiego okresu kwitnienia roślin miododajnych.



Liczba wyświetleń artykułu: 2150

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.