Przebadano miód z toruńskiej pasieki miejskiej GIORiN 2019
Miód pozyskiwany z istniejącej przy Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN), działającym przy Centralnym Laboratorium w Toruniu miejskiej pasieki został przebadany na okoliczność pozostałości pestycydów, zawartość metali ciężkich i pyłków roślin. Wyniki okazały się bardzo dobre.
Miejska pasieka w Toruniu została założona przez GIORiN wespół z Regionalnym Związkiem Pszczelarskim w 2017 roku. Badania pozyskiwanego stąd miodu wykonało Laboratorium Specjalistyczne Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie, Państwowy Instytut Weterynaryjny-PIB w Puławach oraz Centralne Laboratorium GIORiN. Rezultaty tych testów można uznać za znakomite.
Toruński miód jest wolny od 248 związków, stanowiących substancje czynne najczęściej stosowane w wyjątkowo szkodliwych dla pszczół pestycydach. Poziom metali ciężkich jest też daleko poniżej norm dopuszczających miód do spożycia przez człowieka. Obecności arsenu to 0,002 mg/kg, chromu - 0,006, kadmu - 0,001, niklu - 0,074, ołowiu - 0,010, a rtęci mniej niż 0,001. Ponadto badania pokazały, że produkt z miejskiej pasieki jest bardzo różnorodny z zawartością wielu rodzajów pyłków roślin nektarujących, takich jak: pyłki kwiatów kasztanowca, lipy, wierzby, akacji, jabłoni, maliny, a także warzyw, roślin ozdobnych i dziko rosnących.
Przedstawiciele GIORiN narzekają jednak na sezon pszczeli 2019. Zdaniem inspektoratu, był to trudny rok dla pszczół, co jest skutkiem fali upałów, suszy, a przez to krótkiego okresu kwitnienia roślin miododajnych.
Liczba wyświetleń artykułu: 2428
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!