Portal Pszczelarski

Przebadano miód z toruńskiej pasieki miejskiej GIORiN 2019

Miód z pasieki miejskiej

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie pasieka miejska pszczelarstwo miejskie miód miejski

Miód pozyskiwany z istniejącej przy Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN), działającym przy Centralnym Laboratorium w Toruniu miejskiej pasieki został przebadany na okoliczność pozostałości pestycydów, zawartość metali ciężkich i pyłków roślin. Wyniki okazały się bardzo dobre.

Miejska pasieka w Toruniu została założona przez GIORiN wespół z Regionalnym Związkiem Pszczelarskim w 2017 roku. Badania pozyskiwanego stąd miodu wykonało Laboratorium Specjalistyczne Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie, Państwowy Instytut Weterynaryjny-PIB w Puławach oraz Centralne Laboratorium GIORiN. Rezultaty tych testów można uznać za znakomite.

Toruński miód jest wolny od 248 związków, stanowiących substancje czynne najczęściej stosowane w wyjątkowo szkodliwych dla pszczół pestycydach. Poziom metali ciężkich jest też daleko poniżej norm dopuszczających miód do spożycia przez człowieka. Obecności arsenu to 0,002 mg/kg, chromu - 0,006, kadmu - 0,001, niklu - 0,074, ołowiu - 0,010, a rtęci mniej niż 0,001. Ponadto badania pokazały, że produkt z miejskiej pasieki jest bardzo różnorodny z zawartością wielu rodzajów pyłków roślin nektarujących, takich jak: pyłki kwiatów kasztanowca, lipy, wierzby, akacji, jabłoni, maliny, a także warzyw, roślin ozdobnych i dziko rosnących.

Przedstawiciele GIORiN narzekają jednak na sezon pszczeli 2019. Zdaniem inspektoratu, był to trudny rok dla pszczół, co jest skutkiem fali upałów, suszy, a przez to krótkiego okresu kwitnienia roślin miododajnych.



Liczba wyświetleń artykułu: 2428

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Wigilijne łazanki na bogato

Bananowe chipsy z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie