Portal Pszczelarski

Społeczne ule na Pogórzu Tarnowskim

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska pasieka pasieka społeczna Jan Czaja Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała

Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała postanowiła stworzyć na obszarze Pogórza Tarnowskiego społeczną pasiekę. Projekt ma promować pszczelarstwo i przyczyniać się do ochrony zagrożonych gatunków zapylaczy.

Idea jest prosta. Trzy ule zakupione przez Lokalną Grupę Działania Dunajec-Biała, pomalowane w regionalne wzory, to trzon przyszłej pasieki społecznej, która ma się nie tylko ograniczać do działań edukacyjnych, polegających na przekazywaniu wiedzy na temat pszczelarstwa i znaczenia pszczół dla ekosystemu, ale też dawać możliwość prowadzenia hodowli pszczół przez osoby, które dotąd nie były związane z tego typu aktywnością. Każdy zatem, kto chciałby prowadzić własną pasiekę, ale nie ma ku temu odpowiednich warunków lub nie zdobył jeszcze odpowiedniej wiedzy może zgłosić się do społecznej pasieki. Tu będzie możliwość przejścia fachowego szkolenia pod okiem doświadczonego pszczelarza lub otrzymania pod opiekę ula.

Miód wytworzony ze społecznej pasieki nie ma być przeznaczony na sprzedaż. Inicjatorzy akcji chcą, aby słoiczki z miodem były przekazywane osobom, które będą co miesiąc wspierać tutejszą pszczelą kolonię, choćby najmniejszym datkiem. Społeczna pasieka jest akcją non profit, a zebrana kwota będzie przeznaczona na jej utrzymanie.

Jan Czaja z Lokalnej Grupy Działania w rozmowie z Radiem Eska zapowiada, że w planach jest postawienie od 80 do 100 uli. Na razie twórcy projektu czekają na wiosnę, kiedy to ule zapełnią się pszczołami i społeczna pasieka będzie mogła działać pełną parą.Liczba wyświetleń artykułu: 870

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016