Społeczne ule na Pogórzu Tarnowskim
Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała postanowiła stworzyć na obszarze Pogórza Tarnowskiego społeczną pasiekę. Projekt ma promować pszczelarstwo i przyczyniać się do ochrony zagrożonych gatunków zapylaczy.
Idea jest prosta. Trzy ule zakupione przez Lokalną Grupę Działania Dunajec-Biała, pomalowane w regionalne wzory, to trzon przyszłej pasieki społecznej, która ma się nie tylko ograniczać do działań edukacyjnych, polegających na przekazywaniu wiedzy na temat pszczelarstwa i znaczenia pszczół dla ekosystemu, ale też dawać możliwość prowadzenia hodowli pszczół przez osoby, które dotąd nie były związane z tego typu aktywnością. Każdy zatem, kto chciałby prowadzić własną pasiekę, ale nie ma ku temu odpowiednich warunków lub nie zdobył jeszcze odpowiedniej wiedzy może zgłosić się do społecznej pasieki. Tu będzie możliwość przejścia fachowego szkolenia pod okiem doświadczonego pszczelarza lub otrzymania pod opiekę ula.
Miód wytworzony ze społecznej pasieki nie ma być przeznaczony na sprzedaż. Inicjatorzy akcji chcą, aby słoiczki z miodem były przekazywane osobom, które będą co miesiąc wspierać tutejszą pszczelą kolonię, choćby najmniejszym datkiem. Społeczna pasieka jest akcją non profit, a zebrana kwota będzie przeznaczona na jej utrzymanie.
Jan Czaja z Lokalnej Grupy Działania w rozmowie z Radiem Eska zapowiada, że w planach jest postawienie od 80 do 100 uli. Na razie twórcy projektu czekają na wiosnę, kiedy to ule zapełnią się pszczołami i społeczna pasieka będzie mogła działać pełną parą.
Liczba wyświetleń artykułu: 1255
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!