Portal Pszczelarski

Ul z termoterapią jako sposób ochrony pszczół przed warrozą

pszczelarstwo na świecie WarmHive warroza lek na warrozę Varroa destructor termoterapia ul z termoterapią

W ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu WarmHive tworzony jest intuicyjny system podgrzewania uli. Jak stwierdzają naukowcy, termoterapia jest najlepszą metodą do walki z warrozą - chorobą dziesiątkującą populacje pszczół miodnych.

Choroba jest wywoływana przez roztocz Varroa destructor, który osłabia organizm pszczoły i wywołuje u niego śmiertelne powikłania. Szacuje się, że Varroa jest odpowiedzialna za 85% śmierci wśród rodzin pszczelich. Obecnie w zwalczaniu warrozy stosuje się nierzadko bardzo drogie środki chemiczne. Mogą one także negatywne oddziaływać na ludzi.

Naukowcy z WarmHive przekonują, że zdecydowanie lepszą metodą walki z warrozą jest termoterapia. Groźna roztocz źle znosi wysokie temperatury. Powyżej 38 stopni Celsjusza zaczyna obumierać. Jednocześnie takie temperatury nie mają wpływu na życie pszczół miodnych.

Naukowcy pracują obecnie nad wprowadzeniem na rynek w pełni zintegrowanego, intuicyjnego ula z termoterapią. System podgrzewania, zasilany energią słoneczną ma być wbudowany w konstrukcję zadaszenia. Jego prostota działania umożliwia korzystanie z niego także pszczelarzom amatorom. Ponadto, stworzone rozwiązanie jest możliwe do zastosowania również w dotychczas używanych pasiekach. Wystarczy bowiem zamontować urządzenie na dachu ula.Liczba wyświetleń artykułu: 2644

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.