Portal Pszczelarski

Ul z termoterapią jako sposób ochrony pszczół przed warrozą

pszczelarstwo na świecie WarmHive warroza lek na warrozę Varroa destructor termoterapia ul z termoterapią

W ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu WarmHive tworzony jest intuicyjny system podgrzewania uli. Jak stwierdzają naukowcy, termoterapia jest najlepszą metodą do walki z warrozą - chorobą dziesiątkującą populacje pszczół miodnych.

Choroba jest wywoływana przez roztocz Varroa destructor, który osłabia organizm pszczoły i wywołuje u niego śmiertelne powikłania. Szacuje się, że Varroa jest odpowiedzialna za 85% śmierci wśród rodzin pszczelich. Obecnie w zwalczaniu warrozy stosuje się nierzadko bardzo drogie środki chemiczne. Mogą one także negatywne oddziaływać na ludzi.

Naukowcy z WarmHive przekonują, że zdecydowanie lepszą metodą walki z warrozą jest termoterapia. Groźna roztocz źle znosi wysokie temperatury. Powyżej 38 stopni Celsjusza zaczyna obumierać. Jednocześnie takie temperatury nie mają wpływu na życie pszczół miodnych.

Naukowcy pracują obecnie nad wprowadzeniem na rynek w pełni zintegrowanego, intuicyjnego ula z termoterapią. System podgrzewania, zasilany energią słoneczną ma być wbudowany w konstrukcję zadaszenia. Jego prostota działania umożliwia korzystanie z niego także pszczelarzom amatorom. Ponadto, stworzone rozwiązanie jest możliwe do zastosowania również w dotychczas używanych pasiekach. Wystarczy bowiem zamontować urządzenie na dachu ula.Liczba wyświetleń artykułu: 4407

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka po mazursku

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie