Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

2019 - rok sukcesów pszczelarzy z Bielińca

Nagroda za zdobycie I miejsca w konkursie na "Najbardziej aktywne Koło Pszczelarskie"

pszczelarstwo podkarpackie Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Wacław Piędel Józef Garbacz Małgorzata Sudoł Józef Ładosz Jarosław Pokora Tadeusz Dylon

Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu rok 2019 może zaliczyć do bardzo udanych. Stosunkowo młode koło pszczelarskie (działa od 2006 roku) udowadnia, że jak się chce, to można rozwijać się w bardzo szybkim tempie.

W 2017 roku podczas, III edycji konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie i marszałka podkarpackiego na "Najbardziej aktywne Koło Pszczelarskie" RKP BARĆ z Bielińca zajęło I miejsce w kategorii do 25 członków (być może tytuł ten zdobyliby rok później, ale regulamin zakazuje startu w kolejnym roku, jeśli zajęło się I miejsce). W tym roku podczas V edycji plebiscytu na "Najbardziej aktywne Koło Pszczelarskie" w ramach kampanii edukacyjnej pn. "Rola pszczół miododajnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie", w kategorii kół liczących od 26 do 50 członków, pszczelarze z Bielińca zajęli I miejsce, otrzymując w nagrodę miodarkę radialną.

sukcesy pszczelarzy z RKP Barć

Do konkursu zostało zgłoszonych 17 kół. Zwycięski Bieliniec otrzymał aż 144 punkty za przedstawienie swojej działalności.

Co więcej, w 2019 roku podczas XV Podkarpackiego Święta Miodu, członkowie RKP BARĆ zostali wyróżnieni w konkursach:

  • "Najlepsza pasieka Podkarpacia 2019" - wyróżnienie otrzymał Józef Garbacz,
  • "Producenci nalewek miodowych" - wyróżnienie otrzymali Małgorzata Sudoł, Wacław Piędel i Józef Ładosz, oraz
  • "Najlepszy miód podkarpacki" - wyróżnienia otrzymali Józef Ładosz i Jarosław Pokora.

Ponad to Wacław Piędel, Prezes RKP BARĆ został odznaczony przez Podkarpacką Izbę Rolniczą Odznaką Honorową Podkarpackiej Izby Rolniczej Imienia Św. Izydora Oracza. Nagrody wręczali: Prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy w Warszawie i jednocześnie prezes WZP w Rzeszowie Tadeusz Dylon, v-ce marszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, posłowie na Sejm RP w osobach: Krystyna Wróblewska, Halina Szydełko, Mieczysław Miazga, v-ce przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś .

RKP BARĆ to jedno z niewielu kół pszczelarskich, które jednocześnie zajmuje się:

  • pozyskiwaniem miodu, wosku, propolisu,
  • produkcją figur woskowych,
  • udziałem w różnych konkursach kulinarnych i nalewek, odnosząc przy tym bardzo dobre wyniki,
  • organizacją szkoleń, wycieczek oraz spotkań z dziećmi i młodzieżą.

Zajmuje się praktycznie wszystkim, co jest związane lub powiązane z pszczelarstwem. W chwili obecnej Koło Pszczelarskie BARĆ zrzesza 36 członków (zgłaszają się już nowi chętni) którzy posiadają w sumie 644 rodzin pszczelich. W osiągnięciu tak wspaniałych wyników niewątpliwie ma udział Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec, które pozyskuje środki na realizację wspólnych przedsięwzięć.Liczba wyświetleń artykułu: 2081

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele