Portal Pszczelarski

2019 - rok sukcesów pszczelarzy z Bielińca

Nagroda za zdobycie I miejsca w konkursie na "Najbardziej aktywne Koło Pszczelarskie"

pszczelarstwo podkarpackie Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Wacław Piędel Józef Garbacz Małgorzata Sudoł Józef Ładosz Jarosław Pokora Tadeusz Dylon

Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu rok 2019 może zaliczyć do bardzo udanych. Stosunkowo młode koło pszczelarskie (działa od 2006 roku) udowadnia, że jak się chce, to można rozwijać się w bardzo szybkim tempie.

W 2017 roku podczas, III edycji konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie i marszałka podkarpackiego na "Najbardziej aktywne Koło Pszczelarskie" RKP BARĆ z Bielińca zajęło I miejsce w kategorii do 25 członków (być może tytuł ten zdobyliby rok później, ale regulamin zakazuje startu w kolejnym roku, jeśli zajęło się I miejsce). W tym roku podczas V edycji plebiscytu na "Najbardziej aktywne Koło Pszczelarskie" w ramach kampanii edukacyjnej pn. "Rola pszczół miododajnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie", w kategorii kół liczących od 26 do 50 członków, pszczelarze z Bielińca zajęli I miejsce, otrzymując w nagrodę miodarkę radialną.

sukcesy pszczelarzy z RKP Barć

Do konkursu zostało zgłoszonych 17 kół. Zwycięski Bieliniec otrzymał aż 144 punkty za przedstawienie swojej działalności.

Co więcej, w 2019 roku podczas XV Podkarpackiego Święta Miodu, członkowie RKP BARĆ zostali wyróżnieni w konkursach:

  • "Najlepsza pasieka Podkarpacia 2019" - wyróżnienie otrzymał Józef Garbacz,
  • "Producenci nalewek miodowych" - wyróżnienie otrzymali Małgorzata Sudoł, Wacław Piędel i Józef Ładosz, oraz
  • "Najlepszy miód podkarpacki" - wyróżnienia otrzymali Józef Ładosz i Jarosław Pokora.

Ponad to Wacław Piędel, Prezes RKP BARĆ został odznaczony przez Podkarpacką Izbę Rolniczą Odznaką Honorową Podkarpackiej Izby Rolniczej Imienia Św. Izydora Oracza. Nagrody wręczali: Prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy w Warszawie i jednocześnie prezes WZP w Rzeszowie Tadeusz Dylon, v-ce marszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, posłowie na Sejm RP w osobach: Krystyna Wróblewska, Halina Szydełko, Mieczysław Miazga, v-ce przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś .

RKP BARĆ to jedno z niewielu kół pszczelarskich, które jednocześnie zajmuje się:

  • pozyskiwaniem miodu, wosku, propolisu,
  • produkcją figur woskowych,
  • udziałem w różnych konkursach kulinarnych i nalewek, odnosząc przy tym bardzo dobre wyniki,
  • organizacją szkoleń, wycieczek oraz spotkań z dziećmi i młodzieżą.

Zajmuje się praktycznie wszystkim, co jest związane lub powiązane z pszczelarstwem. W chwili obecnej Koło Pszczelarskie BARĆ zrzesza 36 członków (zgłaszają się już nowi chętni) którzy posiadają w sumie 644 rodzin pszczelich. W osiągnięciu tak wspaniałych wyników niewątpliwie ma udział Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec, które pozyskuje środki na realizację wspólnych przedsięwzięć.Liczba wyświetleń artykułu: 1886

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Zostań bohaterem pszczół

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy