Portal Pszczelarski

Parlament Europejski zablokował projekt przepisów w sprawie ochrony pszczół 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Unii Europejskiej środki ochrony roślin pszczoły a pestycydy

Parlament Europejski domaga się poprawienia projektu przepisów przygotowanych przez Komisję Europejską dotyczących ograniczenia stosowania środków ochrony roślin stanowiących zagrożenie dla pszczół miodnych. Europosłom nie spodobał się kompromis jaki Komisja zawarła z państwami członkowskimi.

Projekt przepisów został przygotowany z myślą o włączeniu do unijnego prawodawstwa wytycznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) z 2013 roku. Przyjęta 23 października 2019 roku rezolucja Parlamentu Europejskiego wskazuje, że Komisja Europejska w obecnej wersji projektu "wybrała kompromis z państwami członkowskimi okupiony rozwodnieniem przepisów".

Nowe regulacje mają chronić teraz tylko pszczoły przed ostrym i krótkotrwałym toksycznym oddziaływaniem pestycydów. Parlament Europejski nie zgadza się na to i uznaje za niedopuszczalne działania państw członkowskich w celu zablokowania pełnego wdrożenia wytycznych EFSA.

Pierwotny projekt przewidywał ochronę pszczół przed zarówno długotrwałym działaniem pestycydów, jak i krótkotrwałym. Służyć temu miały wskazania, jak prawidłowo stosować te preparaty oraz system nowych testów, mających ocenić szkodliwość dla owadów zapylających stosowanych przez rolników środków chemicznych.

Europosłowie alarmują, że sprzeciw państw członkowskich spowodował, że pszczoły miodne, pszczoły samotnice i trzmiele nie będą chronione przed pestycydami o ostrej i przewlekłej toksyczności. Parlament podkreśla, że obecna wersja przepisów nie zmieniłaby poziomu ochrony pszczół. Teraz Komisja Europejska będzie musiała przygotować nowy projekt. Za zablokowaniem obecnego głosowało 533 eurodeputowanych, 67 było przeciw, a 100 wstrzymało się od głosu.Liczba wyświetleń artykułu: 778

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Tofu smażone w ziołach z miodem

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Banan w cieście

Miodowa owsianka

Pełnoziarniste placki z gruszką i miodem z pyłkiem pszczelim

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom