Portal Pszczelarski

Parlament Europejski zablokował projekt przepisów w sprawie ochrony pszczół 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Unii Europejskiej środki ochrony roślin pszczoły a pestycydy

Parlament Europejski domaga się poprawienia projektu przepisów przygotowanych przez Komisję Europejską dotyczących ograniczenia stosowania środków ochrony roślin stanowiących zagrożenie dla pszczół miodnych. Europosłom nie spodobał się kompromis jaki Komisja zawarła z państwami członkowskimi.

Projekt przepisów został przygotowany z myślą o włączeniu do unijnego prawodawstwa wytycznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) z 2013 roku. Przyjęta 23 października 2019 roku rezolucja Parlamentu Europejskiego wskazuje, że Komisja Europejska w obecnej wersji projektu "wybrała kompromis z państwami członkowskimi okupiony rozwodnieniem przepisów".

Nowe regulacje mają chronić teraz tylko pszczoły przed ostrym i krótkotrwałym toksycznym oddziaływaniem pestycydów. Parlament Europejski nie zgadza się na to i uznaje za niedopuszczalne działania państw członkowskich w celu zablokowania pełnego wdrożenia wytycznych EFSA.

Pierwotny projekt przewidywał ochronę pszczół przed zarówno długotrwałym działaniem pestycydów, jak i krótkotrwałym. Służyć temu miały wskazania, jak prawidłowo stosować te preparaty oraz system nowych testów, mających ocenić szkodliwość dla owadów zapylających stosowanych przez rolników środków chemicznych.

Europosłowie alarmują, że sprzeciw państw członkowskich spowodował, że pszczoły miodne, pszczoły samotnice i trzmiele nie będą chronione przed pestycydami o ostrej i przewlekłej toksyczności. Parlament podkreśla, że obecna wersja przepisów nie zmieniłaby poziomu ochrony pszczół. Teraz Komisja Europejska będzie musiała przygotować nowy projekt. Za zablokowaniem obecnego głosowało 533 eurodeputowanych, 67 było przeciw, a 100 wstrzymało się od głosu.Liczba wyświetleń artykułu: 701

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.