Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Parlament Europejski zablokował projekt przepisów w sprawie ochrony pszczół 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Unii Europejskiej środki ochrony roślin pszczoły a pestycydy

Parlament Europejski domaga się poprawienia projektu przepisów przygotowanych przez Komisję Europejską dotyczących ograniczenia stosowania środków ochrony roślin stanowiących zagrożenie dla pszczół miodnych. Europosłom nie spodobał się kompromis jaki Komisja zawarła z państwami członkowskimi.

Projekt przepisów został przygotowany z myślą o włączeniu do unijnego prawodawstwa wytycznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) z 2013 roku. Przyjęta 23 października 2019 roku rezolucja Parlamentu Europejskiego wskazuje, że Komisja Europejska w obecnej wersji projektu "wybrała kompromis z państwami członkowskimi okupiony rozwodnieniem przepisów".

Nowe regulacje mają chronić teraz tylko pszczoły przed ostrym i krótkotrwałym toksycznym oddziaływaniem pestycydów. Parlament Europejski nie zgadza się na to i uznaje za niedopuszczalne działania państw członkowskich w celu zablokowania pełnego wdrożenia wytycznych EFSA.

Pierwotny projekt przewidywał ochronę pszczół przed zarówno długotrwałym działaniem pestycydów, jak i krótkotrwałym. Służyć temu miały wskazania, jak prawidłowo stosować te preparaty oraz system nowych testów, mających ocenić szkodliwość dla owadów zapylających stosowanych przez rolników środków chemicznych.

Europosłowie alarmują, że sprzeciw państw członkowskich spowodował, że pszczoły miodne, pszczoły samotnice i trzmiele nie będą chronione przed pestycydami o ostrej i przewlekłej toksyczności. Parlament podkreśla, że obecna wersja przepisów nie zmieniłaby poziomu ochrony pszczół. Teraz Komisja Europejska będzie musiała przygotować nowy projekt. Za zablokowaniem obecnego głosowało 533 eurodeputowanych, 67 było przeciw, a 100 wstrzymało się od głosu.Liczba wyświetleń artykułu: 929

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL