Portal Pszczelarski

Parlament Europejski zablokował projekt przepisów w sprawie ochrony pszczół 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Unii Europejskiej środki ochrony roślin pszczoły a pestycydy

Parlament Europejski domaga się poprawienia projektu przepisów przygotowanych przez Komisję Europejską dotyczących ograniczenia stosowania środków ochrony roślin stanowiących zagrożenie dla pszczół miodnych. Europosłom nie spodobał się kompromis jaki Komisja zawarła z państwami członkowskimi.

Projekt przepisów został przygotowany z myślą o włączeniu do unijnego prawodawstwa wytycznych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) z 2013 roku. Przyjęta 23 października 2019 roku rezolucja Parlamentu Europejskiego wskazuje, że Komisja Europejska w obecnej wersji projektu "wybrała kompromis z państwami członkowskimi okupiony rozwodnieniem przepisów".

Nowe regulacje mają chronić teraz tylko pszczoły przed ostrym i krótkotrwałym toksycznym oddziaływaniem pestycydów. Parlament Europejski nie zgadza się na to i uznaje za niedopuszczalne działania państw członkowskich w celu zablokowania pełnego wdrożenia wytycznych EFSA.

Pierwotny projekt przewidywał ochronę pszczół przed zarówno długotrwałym działaniem pestycydów, jak i krótkotrwałym. Służyć temu miały wskazania, jak prawidłowo stosować te preparaty oraz system nowych testów, mających ocenić szkodliwość dla owadów zapylających stosowanych przez rolników środków chemicznych.

Europosłowie alarmują, że sprzeciw państw członkowskich spowodował, że pszczoły miodne, pszczoły samotnice i trzmiele nie będą chronione przed pestycydami o ostrej i przewlekłej toksyczności. Parlament podkreśla, że obecna wersja przepisów nie zmieniłaby poziomu ochrony pszczół. Teraz Komisja Europejska będzie musiała przygotować nowy projekt. Za zablokowaniem obecnego głosowało 533 eurodeputowanych, 67 było przeciw, a 100 wstrzymało się od głosu.Liczba wyświetleń artykułu: 995

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Chleb z szafranem i miodem

Chałka z szafranem i miodem