Portal Pszczelarski

Pszczoły będą chronić kanadyjskie rośliny przed pleśnią

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Kanadzie Bee Vectoring Technologies pszczoły a pleśń pszczoły a grzyby

Kanadyjska firma chce wykorzystywać pszczoły do roznoszenia biologicznych środków ochrony roślin. Owady będą wychodzić z uli po tace z proszkiem, który następnie będą zostawiały na roślinach. Ma to być skuteczniejszy sposób rozprowadzenia tych środków niż mechaniczne rozpylanie.

Prócz pszczół do projektu mają być wykorzystywane również trzmiele. Na podstawie analizy zachowania tych owadów już w 1990 roku John Sutton, pracownik naukowy kanadyjskiego Uniwersytetu Guelph opracował sposób, w jakim pszczoły i trzmiele mogłyby przyczynić się do ochrony roślin. Za realizację pomysłu zabrała się firma Bee Vectoring Technologies (BVT), której Surton jest obecnie doradcą.

Projekt zakłada, że pszczoły w okresie kwitnienia chronionych roślin będą wychodzić z ula po specjalnej tace, na której będzie rozmieszczony proszek zawierający grzyb Clonostachys rosea, mający właściwości zabezpieczające przed pleśnią. Owady nieświadomie roznoszą go później na zapylane rośliny, przez co chronią je przed pleśnieniem. Ta metoda rozmieszczania środka ochrony roślin jest znacznie skuteczniejsza niż zwykłe rozpylanie metodami mechanicznymi, gdyż pszczoły potrafią dotrzeć do każdego kwiatu w okolicy. Szacuje się, że zastosowanie biologicznych środków ochrony roślin, które rozprowadzają pszczoły może dać plony wyższe średnio o 10 procent w porównaniu z użyciem środków chemicznych, w dodatku przy mniejszym zużyciu wody i bez konieczności wykorzystania maszyn.

Obecnie pszczela metoda ochrony przed pleśnią będzie stosowana w Kanadzie, ale firma BVT chce realizować ten projekt także w innych krajach. Na razie na przeszkodzie stoi proces certyfikacji w poszczególnych państwach, który ma potwierdzić, że ta metoda nie jest szkodliwa dla pszczół. Kanadyjska firma pracuje jednak już nad kolejnymi biologicznymi środkami zabezpieczania roślin, które mogłyby roznosić owady zapylające.Liczba wyświetleń artykułu: 531

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.