Pszczoły będą chronić kanadyjskie rośliny przed pleśnią
Kanadyjska firma chce wykorzystywać pszczoły do roznoszenia biologicznych środków ochrony roślin. Owady będą wychodzić z uli po tace z proszkiem, który następnie będą zostawiały na roślinach. Ma to być skuteczniejszy sposób rozprowadzenia tych środków niż mechaniczne rozpylanie.
Prócz pszczół do projektu mają być wykorzystywane również trzmiele. Na podstawie analizy zachowania tych owadów już w 1990 roku John Sutton, pracownik naukowy kanadyjskiego Uniwersytetu Guelph opracował sposób, w jakim pszczoły i trzmiele mogłyby przyczynić się do ochrony roślin. Za realizację pomysłu zabrała się firma Bee Vectoring Technologies (BVT), której Surton jest obecnie doradcą.
Projekt zakłada, że pszczoły w okresie kwitnienia chronionych roślin będą wychodzić z ula po specjalnej tace, na której będzie rozmieszczony proszek zawierający grzyb Clonostachys rosea, mający właściwości zabezpieczające przed pleśnią. Owady nieświadomie roznoszą go później na zapylane rośliny, przez co chronią je przed pleśnieniem. Ta metoda rozmieszczania środka ochrony roślin jest znacznie skuteczniejsza niż zwykłe rozpylanie metodami mechanicznymi, gdyż pszczoły potrafią dotrzeć do każdego kwiatu w okolicy. Szacuje się, że zastosowanie biologicznych środków ochrony roślin, które rozprowadzają pszczoły może dać plony wyższe średnio o 10 procent w porównaniu z użyciem środków chemicznych, w dodatku przy mniejszym zużyciu wody i bez konieczności wykorzystania maszyn.
Obecnie pszczela metoda ochrony przed pleśnią będzie stosowana w Kanadzie, ale firma BVT chce realizować ten projekt także w innych krajach. Na razie na przeszkodzie stoi proces certyfikacji w poszczególnych państwach, który ma potwierdzić, że ta metoda nie jest szkodliwa dla pszczół. Kanadyjska firma pracuje jednak już nad kolejnymi biologicznymi środkami zabezpieczania roślin, które mogłyby roznosić owady zapylające.
Liczba wyświetleń artykułu: 1262
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!