Portal Pszczelarski

W Głuchołazach zginęło 20 rodzin pszczelich. Policja podejrzewa celowe działanie 2019

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo opolskie zniszczone ule Miejsko-Gminne Koło Pszczelarzy w Głuchołazach Antoni Ożóg śmierć pszczół

Przy ulicy Kolonii Jagiellońskiej w Głuchołazach w województwie opolskim, 21 października 2019 roku znaleziono 20 martwych pszczelich rodzin. Wszystko wskazuje na to, że zostały celowe otrute.

Pasieka znajduje się z dala od pól uprawnych, dlatego miejscowi pszczelarze z góry wykluczają, że śmierć pszczół jest wynikiem rolniczego oprysku. Ponadto zapytany przez Radio Opole, prezes Koła Pszczelarzy w Głuchołazach Antoni Ożóg, stwierdził, że pozostawione przez sprawców ślady jednoznacznie wskazują na celowe działanie.

Sprawą obecnie zajmuje się policja. Zabezpieczone przez nią ślady będą badane pod względem chemicznym przez rzeczoznawcę oraz lekarza weterynarii. W pomoc w odnalezieniu sprawców ma być również zaangażowana powołana przez burmistrza komisja oraz inspekcja ochrony roślin.

Zdaniem prezesa głuchołaskich pszczelarzy jest to pierwsze takie zdarzenie w regionie. Policja również potwierdziła, że w promieniu trzech kilometrów od miejsca zdarzenia nie wykryto przypadku wytrucia pszczół. Straty poszkodowanego pszczelarza mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Tymczasem Koło Pszczelarzy w Głuchołazach wyznaczoło nagrodę w wysokości 3000 zł za wskazanie sprawcy tego czynu. Informację należy przekazać pod numer telefonu 881 442 420 lub funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Głuchołazach pod numerem telefonu 77 409 24 20.

plakat nagroda śmierć pszczół głuchołazy 2019


Liczba wyświetleń artykułu: 1067

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!