Portal Pszczelarski

W Głuchołazach zginęło 20 rodzin pszczelich. Policja podejrzewa celowe działanie 2019

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo opolskie zniszczone ule Miejsko-Gminne Koło Pszczelarzy w Głuchołazach Antoni Ożóg śmierć pszczół

Przy ulicy Kolonii Jagiellońskiej w Głuchołazach w województwie opolskim, 21 października 2019 roku znaleziono 20 martwych pszczelich rodzin. Wszystko wskazuje na to, że zostały celowe otrute.

Pasieka znajduje się z dala od pól uprawnych, dlatego miejscowi pszczelarze z góry wykluczają, że śmierć pszczół jest wynikiem rolniczego oprysku. Ponadto zapytany przez Radio Opole, prezes Koła Pszczelarzy w Głuchołazach Antoni Ożóg, stwierdził, że pozostawione przez sprawców ślady jednoznacznie wskazują na celowe działanie.

Sprawą obecnie zajmuje się policja. Zabezpieczone przez nią ślady będą badane pod względem chemicznym przez rzeczoznawcę oraz lekarza weterynarii. W pomoc w odnalezieniu sprawców ma być również zaangażowana powołana przez burmistrza komisja oraz inspekcja ochrony roślin.

Zdaniem prezesa głuchołaskich pszczelarzy jest to pierwsze takie zdarzenie w regionie. Policja również potwierdziła, że w promieniu trzech kilometrów od miejsca zdarzenia nie wykryto przypadku wytrucia pszczół. Straty poszkodowanego pszczelarza mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Tymczasem Koło Pszczelarzy w Głuchołazach wyznaczoło nagrodę w wysokości 3000 zł za wskazanie sprawcy tego czynu. Informację należy przekazać pod numer telefonu 881 442 420 lub funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Głuchołazach pod numerem telefonu 77 409 24 20.

plakat nagroda śmierć pszczół głuchołazy 2019


Liczba wyświetleń artykułu: 1146

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka po mazursku

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.