Portal Pszczelarski

W Głuchołazach zginęło 20 rodzin pszczelich. Policja podejrzewa celowe działanie 2019

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo opolskie zniszczone ule Miejsko-Gminne Koło Pszczelarzy w Głuchołazach Antoni Ożóg śmierć pszczół

Przy ulicy Kolonii Jagiellońskiej w Głuchołazach w województwie opolskim, 21 października 2019 roku znaleziono 20 martwych pszczelich rodzin. Wszystko wskazuje na to, że zostały celowe otrute.

Pasieka znajduje się z dala od pól uprawnych, dlatego miejscowi pszczelarze z góry wykluczają, że śmierć pszczół jest wynikiem rolniczego oprysku. Ponadto zapytany przez Radio Opole, prezes Koła Pszczelarzy w Głuchołazach Antoni Ożóg, stwierdził, że pozostawione przez sprawców ślady jednoznacznie wskazują na celowe działanie.

Sprawą obecnie zajmuje się policja. Zabezpieczone przez nią ślady będą badane pod względem chemicznym przez rzeczoznawcę oraz lekarza weterynarii. W pomoc w odnalezieniu sprawców ma być również zaangażowana powołana przez burmistrza komisja oraz inspekcja ochrony roślin.

Zdaniem prezesa głuchołaskich pszczelarzy jest to pierwsze takie zdarzenie w regionie. Policja również potwierdziła, że w promieniu trzech kilometrów od miejsca zdarzenia nie wykryto przypadku wytrucia pszczół. Straty poszkodowanego pszczelarza mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Tymczasem Koło Pszczelarzy w Głuchołazach wyznaczoło nagrodę w wysokości 3000 zł za wskazanie sprawcy tego czynu. Informację należy przekazać pod numer telefonu 881 442 420 lub funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Głuchołazach pod numerem telefonu 77 409 24 20.

plakat nagroda śmierć pszczół głuchołazy 2019


Liczba wyświetleń artykułu: 1238

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Skład chemiczny miodu – woda

Rezeda żółtawa – roślina miododajna

Rozróżnianie mateczników - mateczniki cichej wymiany

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017