Portal Pszczelarski

Pijane pszczoły przed australijskim parlamentem

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii pszczoły a alkohol pijane pszczoły

Dziwne zachowanie pszczół w okolicach australijskiego parlamentu w Canberze wzbudziło ciekawość i zaniepokojenie przechodniów. Owady latały w chwiejny sposób, a część z nich padała martwa. Powodem tego był najprawdopodobniej... nadmierne spożycie alkoholu.

Do serii takich zdarzeń doszło w drugim tygodniu października 2019 roku. Pszczoły laty zdezorientowane, chwiały się lub nie mogąc wzbić się w powietrze umierały na ziemi. Sprawę tę wyjaśnił na Twitterze Cormac Farrell, opiekun uli przy australijskim parlamencie. Jego zdaniem winny całemu zamieszeniu jest sfermentowany nektar kwiatów, który powstał w wyniku trwającej w Australii fali upałów. Pszczoły wypiły za dużo takiego nektaru i po prostu się upiły.

Los pijanych pszczół nie był jednak najlepszy. Część z nich zmarła z przedawkowania alkoholu. Pozostałe nie mogły dostać się do ula, gdyż pilnujące go pozostałe pszczoły blokowały im dostęp. Pijane owady były nawet atakowane przez trzeźwe i przez to zmuszone pozostawać poza pasieką dopóki nie wytrzeźwiały. Takie postępowanie było motywowane troską o dobro roju. Gdyby odurzone alkoholem pszczoły dostały się do środka, to przyniesiony przez nie sfermentowany nektar mógł zaszkodzić całej kolonii.

W efekcie, z pozoru zabawne zdarzenie może mieć dla nietrzeźwych owadów niemiłe konsekwencje. Te pszczoły, które nie giną z przedawkowania nierzadko ulegają wypadkom lub mają problemy z odnalezieniem drogi do domu.Liczba wyświetleń artykułu: 509

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.