Portal Pszczelarski

Pijane pszczoły przed australijskim parlamentem

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii pszczoły a alkohol pijane pszczoły

Dziwne zachowanie pszczół w okolicach australijskiego parlamentu w Canberze wzbudziło ciekawość i zaniepokojenie przechodniów. Owady latały w chwiejny sposób, a część z nich padała martwa. Powodem tego był najprawdopodobniej... nadmierne spożycie alkoholu.

Do serii takich zdarzeń doszło w drugim tygodniu października 2019 roku. Pszczoły laty zdezorientowane, chwiały się lub nie mogąc wzbić się w powietrze umierały na ziemi. Sprawę tę wyjaśnił na Twitterze Cormac Farrell, opiekun uli przy australijskim parlamencie. Jego zdaniem winny całemu zamieszeniu jest sfermentowany nektar kwiatów, który powstał w wyniku trwającej w Australii fali upałów. Pszczoły wypiły za dużo takiego nektaru i po prostu się upiły.

Los pijanych pszczół nie był jednak najlepszy. Część z nich zmarła z przedawkowania alkoholu. Pozostałe nie mogły dostać się do ula, gdyż pilnujące go pozostałe pszczoły blokowały im dostęp. Pijane owady były nawet atakowane przez trzeźwe i przez to zmuszone pozostawać poza pasieką dopóki nie wytrzeźwiały. Takie postępowanie było motywowane troską o dobro roju. Gdyby odurzone alkoholem pszczoły dostały się do środka, to przyniesiony przez nie sfermentowany nektar mógł zaszkodzić całej kolonii.

W efekcie, z pozoru zabawne zdarzenie może mieć dla nietrzeźwych owadów niemiłe konsekwencje. Te pszczoły, które nie giną z przedawkowania nierzadko ulegają wypadkom lub mają problemy z odnalezieniem drogi do domu.



Liczba wyświetleń artykułu: 1559

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Ogórki z miodem