Portal Pszczelarski

W Rosji masowo wymierają pszczoły 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Rosji warroza varroa destructor

W ciągu letnich miesięcy 2019 roku odnotowano na obszarze Federacji Rosyjskiej masowe wymieranie populacji pszczół. Według oficjalnych danych tylko do końca lipca 2019 zginęło ponad 39 600 pszczelich rodzin. Są to jednak bardzo ostrożne szacunki. Pszczół mogło zginąć znacznie więcej.

Jest co najmniej kilka powodów zaistniałego kryzysu w pszczelej populacji w Rosji. Miejscowi pszczelarze zwracają uwagę na działania rolników, którzy stosując w 2019 roku nowe rodzaje pestycydów i to w znaczących dawkach przyczynili się do zaburzenia całego ekosystemu. Pod tym względem rosyjski rynek nie jest poddany żadnej kontroli. Środki chemiczne wykorzystywane przez rolników pochodzą nierzadko z niepewnych źródeł i mogą zawierać składniki, które chociażby w Unii Europejskiej są zakazane.

Podejrzenia te potwierdzałaby miejsca, gdzie doszło do największych spadków pszczelich populacji. Wyszczególniono 25 takich miejsc, przede wszystkim w południowej i centralnej Rosji, czyli rejonach, które cechujących się intensywnym rolnictwem.

Hodowcy wskazują również na roztocz Varroa, powodującą warrozę, która to w ostatnich miesiącach przetrzebiła znaczną część pszczelich kolonii. W konsekwencji spadła w Rosji produkcja miodu o blisko 20 procent. Większy niepokój budzi jednak wśród rosyjskich pszczelarzy mogące się pojawić w następnym roku problemy z zapylaniem roślin.Liczba wyświetleń artykułu: 1813

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.