Portal Pszczelarski

W Rosji masowo wymierają pszczoły 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Rosji warroza varroa destructor

W ciągu letnich miesięcy 2019 roku odnotowano na obszarze Federacji Rosyjskiej masowe wymieranie populacji pszczół. Według oficjalnych danych tylko do końca lipca 2019 zginęło ponad 39 600 pszczelich rodzin. Są to jednak bardzo ostrożne szacunki. Pszczół mogło zginąć znacznie więcej.

Jest co najmniej kilka powodów zaistniałego kryzysu w pszczelej populacji w Rosji. Miejscowi pszczelarze zwracają uwagę na działania rolników, którzy stosując w 2019 roku nowe rodzaje pestycydów i to w znaczących dawkach przyczynili się do zaburzenia całego ekosystemu. Pod tym względem rosyjski rynek nie jest poddany żadnej kontroli. Środki chemiczne wykorzystywane przez rolników pochodzą nierzadko z niepewnych źródeł i mogą zawierać składniki, które chociażby w Unii Europejskiej są zakazane.

Podejrzenia te potwierdzałaby miejsca, gdzie doszło do największych spadków pszczelich populacji. Wyszczególniono 25 takich miejsc, przede wszystkim w południowej i centralnej Rosji, czyli rejonach, które cechujących się intensywnym rolnictwem.

Hodowcy wskazują również na roztocz Varroa, powodującą warrozę, która to w ostatnich miesiącach przetrzebiła znaczną część pszczelich kolonii. W konsekwencji spadła w Rosji produkcja miodu o blisko 20 procent. Większy niepokój budzi jednak wśród rosyjskich pszczelarzy mogące się pojawić w następnym roku problemy z zapylaniem roślin.Liczba wyświetleń artykułu: 2528

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim