Najgorszy rok w historii włoskiego pszczelarstwa - 2019

Zdaniem włoskiej organizacji rolniczej, rok 2019 należy określić jako najczarniejszy dla tutejszych pszczelarzy. Nigdy w historii zbiory miody w tym kraju nie były tak małe. Winą za to obarcza się przede wszystkim anomalie pogodowe i zmiany klimatu.
Niskie zbiory miodu odnotowywane są we Włoszech już od siedmiu lat, jednak 2019 był pod tym względem rekordowy. Według Coldiretti, zbiory z pasiek w 2019 roku były aż o połowę mniejsze niż w roku poprzednim i wyniosły nieco ponad 11 tysięcy ton. W trakcie tegorocznego sezonu pszczoły nie zdołały nawet wyprodukować wystarczającej ilości miodu, by utrzymać przy życiu wszystkie kolonie.
Za główny powód spadku produkcji podaje się szybkie nadejście ciepłej wiosny, w trakcie której doszło do licznych gradobić i nawałnic. Następnie w maju panowały niskie temperatury i deszcze, co ostatecznie osłabiło pszczoły. Poza kwestiami związanymi z klimatem, włoscy hodowcy skarżą się też na import taniego miodu z Chin, który obniża ceny na rynku i powoduje nieopłacalność pszczelarstwa we Włoszech. W związku z tym pojawiają się głosy o konieczności wprowadzenia przez rząd stanu klęski naturalnej, co pozwoliłoby właścicielom pasiek uzyskać finansowe wsparcie i moratorium na spłatę zaciągniętych zobowiązań.
Liczba wyświetleń artykułu: 2341
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Pszczelarze z Rumunii oczekują wsparcia UE ws. weryfikacji cen i jakości miodu 2023
Miód z Chin i Ukrainy zalewa Rumunię Edyta Glebocki

Niemieccy pszczelarze coraz bardziej odczuwają skutki wojny cenowej na rynku światowym 2023
Cena miodu w Niemczech jest zbyt wysoka Edyta Glebocki

M Food światowym liderem obrotu miodem 2016
Miód ekologiczny z Ukrainy, Bułgarii i Chin podbija zachodnią Europę Iga Grądzka-Cholcha

Popyt na miód w Polsce nie nadąża za podażą 2016
Miodu w Polsce jest mniej niż potrzebuje rynek Iga Grądzka-Cholcha
