Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

III Konferencja Pszczelarska w Brzesku - relacja z wydarzenia

relacja z wydarzenia III Konferencja Pszczelarska w Brzesku Janusz Filip

Kolejny już raz Brzesko gościło pszczelarzy zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na Konferencji w Regionalnym Centrum Kultury w dniu 07.09.2019 roku. Dodatkową zachętą dla nich był fakt, że organizatorzy zabezpieczyli dla uczestników 150 sztuk szczepionych sadzonek lip (w kilku odmianach).

Na pierwszy ogień poszła "Pasieka Adamek" hodowla pszczoły kraińskiej "Kasia i Viola". Właściciel wyczerpująco przedstawił swoje doświadczenie w pracy z pszczołami oraz zachęcał do umiaru w corocznej wymianie matek, mimo że sam jest ich hodowcą. "Dobre matki trzymam czasem trzy lata" - mówił. 

Kolejnym wykładowcą był znany nie tylko w Małopolsce pszczelarz z Niepołomic – Igor Pawłyk – osoba niezwykle ciekawa i mająca różnorodne zainteresowania oraz z racji wykształcenia starająca się ułatwić życie sobie i pszczołom. "Hodowla matek pszczelich na własne potrzeby" to temat, który zainteresował nie tylko początkujących, ale także doświadczonych pszczelarzy. 

Jak zapewnić pszczołom stały dopływ pożytku oraz jak ukwiecić własny ogród przedstawił w swojej prezentacji organizator konferencji - Janusz Filip. Pszczelarz i ogrodnik z wykształcenia, kusił słuchaczy zdjęciami kwietnych łąk czy tęczą barw kwiatów i krzewów swojego i nie tylko ogrodu. Zachęcając osoby mające kawałek działki do jego upiększenia, obsiewania i obsadzania roślinami o barwnych liściach i kwitnących w różnych terminach, aby owady zapylające miały z nich pożytek, a my przez cały rok piękny ogród. "Ogród z samymi iglakami to martwy ogród" - dodał na koniec.

Nosemoza i sposoby jej rozpoznawania i zwalczania w kolejnym wykładzie przedstawił Radosław Piotrowski – lekarz weterynarii z firmy Biowet z Puław. Dodatkowo omówił również środki przeciwko warrozie oferowane przez te firmę. 

Ostatnim prelegentem sobotniej Konferencji był Pan Jan Ślósarz, doświadczony pszczelarz z Myślenic i emerytowany pracownik Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

Czy zwalczać warrozę można w sposób ekologiczny? Czy kwasy to ekologia? Czy zioła są pomocne i w jakiej dawce? Czy poprawa nastroju pszczelarza po ich zastosowaniu będzie miała "przełożenie" na zdrowie rodziny pszczelej i jej przezimowanie? Na te i inne pytania starał się on odpowiedzieć, ale nie do końca był przekonany czy warto "wchodzić w zioła", bo kwasy od razu odrzucił jako truciznę tak dla pszczół jak i dla człowieka. Z innych środków dobre wydają mu się środki oparte na tymolu, ale nie ma jak "apiwarol" zastosowany w odpowiednim terminie i nie za często, bo to też chemia. Nie zgadzał się z nim w tym temacie przedstawiciel Biowetu, gdyż ostatnie badania wykazują szybszy rozkład Apiwarolu w środowisku ula i dlatego firma zmniejszyła karencję dla tego leku.

Podsumowując swoje wystąpienie wykładowca zaapelował o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad stosowania chemii w pasiece. Po każdym z wykładów odbywała się krótka dyskusja a uczestnicy mogli skorzystać z baru kawowego oraz ciepłego posiłku.

W trakcie konferencji przedstawiciele Zarządu Pogórskiego Związku Pszczelarzy w Tarnowie w osobie Pani Teresy Turlej i Pana Janusza Filipa wręczyli medal ks. Jana Dzierżona zasłużonemu pszczelarzowi Panu Karolowi Piwowarskiemu. 

Pogoda dopisała, wystawcy na stoiskach oferowali swoje produkty a lipy rozeszły się jak "ciepłe bułeczki" i mam tylko nadzieje, że powiększą one coraz bardziej ubożejącą bazę pożytkową pszczół i innych owadów zapylających.

Czytaj również:

III Konferencja Pszczelarska w Brzesku 2019

III Konferencja Pszczelarska w Brzesku 2019 - fotorelacja

Janusz Filip

Janusz Filip

Autor publikacji

Doświadczony pszczelarz, Członek Zarządu Pogórskiego Związku Pszczelarzy w Tarnowie

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1365

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Biały miód leśny z Mount Oku

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor