Portal Pszczelarski

Niedźwiedzie w gminie Solina atakują pasieki. Zakończono ich odstraszanie 2019

pszczelarstwo podkarpackie niedźwiedź w pasiece zniszczona pasieka

Do 30 września 2019 roku Fundacja Bieszczadziki przeprowadzała na terenie gminy Solina w Bieszczadach płoszenie niedźwiedzi. Wszystko przez ich ataki na pasieki, należące do okolicznych pszczelarzy.

Zgodę na odstraszanie wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska na wniosek wójta gminy, na której terenie odnotowano już wiele przypadków wtargnięcia niedźwiedzi na prywatne posesje. Ofiarą tych zwierząt padały najczęściej ule. Drapieżniki chcąc dobrać się do miodu niszczyły pasieki i zbliżały się niebezpiecznie blisko do zabudowań ludzkich.

Władzę gminy postanowiły interweniować. Prócz zwrócenia się o konieczną zgodę na płoszenie niedźwiedzi, zawarto umowę z Fundacją Bieszczadziki na tego typu usługę. Odstraszanie polegała na użyciu gumowej amunicji, broni hukowej i petard, lecz w taki sposób, by nie wyrządzić krzywdy tym zwierzętom. Nie była to pierwsza tego typu akcja tej organizacji. Działania mają skłonić niedźwiedzie do pozostania w naturalnym dla nich środowisku okolicznych lasów.

Wniosek o zgodę na odstraszanie wpłynął do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w ostatnich dniach lipca. Do tego czasu, w przeciągu tylko jednego miesiąca, pszczelarze z gminy Solina ponieśli straty na kwotę w wysokości ponad 50 tysięcy złotych. Natomiast w ostatnich miesiącach odnotowano ponad 20 wtargnięć niedźwiedzi na prywatne posesje. Odpowiedzialność finansową za poczynione szkody poniosła gmina.Liczba wyświetleń artykułu: 974

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.