Portal Pszczelarski

Niedźwiedzie w gminie Solina atakują pasieki. Zakończono ich odstraszanie 2019

pszczelarstwo podkarpackie niedźwiedź w pasiece zniszczona pasieka

Do 30 września 2019 roku Fundacja Bieszczadziki przeprowadzała na terenie gminy Solina w Bieszczadach płoszenie niedźwiedzi. Wszystko przez ich ataki na pasieki, należące do okolicznych pszczelarzy.

Zgodę na odstraszanie wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska na wniosek wójta gminy, na której terenie odnotowano już wiele przypadków wtargnięcia niedźwiedzi na prywatne posesje. Ofiarą tych zwierząt padały najczęściej ule. Drapieżniki chcąc dobrać się do miodu niszczyły pasieki i zbliżały się niebezpiecznie blisko do zabudowań ludzkich.

Władzę gminy postanowiły interweniować. Prócz zwrócenia się o konieczną zgodę na płoszenie niedźwiedzi, zawarto umowę z Fundacją Bieszczadziki na tego typu usługę. Odstraszanie polegała na użyciu gumowej amunicji, broni hukowej i petard, lecz w taki sposób, by nie wyrządzić krzywdy tym zwierzętom. Nie była to pierwsza tego typu akcja tej organizacji. Działania mają skłonić niedźwiedzie do pozostania w naturalnym dla nich środowisku okolicznych lasów.

Wniosek o zgodę na odstraszanie wpłynął do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w ostatnich dniach lipca. Do tego czasu, w przeciągu tylko jednego miesiąca, pszczelarze z gminy Solina ponieśli straty na kwotę w wysokości ponad 50 tysięcy złotych. Natomiast w ostatnich miesiącach odnotowano ponad 20 wtargnięć niedźwiedzi na prywatne posesje. Odpowiedzialność finansową za poczynione szkody poniosła gmina.Liczba wyświetleń artykułu: 1079

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku