Portal Pszczelarski

Niedźwiedzie w gminie Solina atakują pasieki. Zakończono ich odstraszanie 2019

pszczelarstwo podkarpackie niedźwiedź w pasiece zniszczona pasieka

Do 30 września 2019 roku Fundacja Bieszczadziki przeprowadzała na terenie gminy Solina w Bieszczadach płoszenie niedźwiedzi. Wszystko przez ich ataki na pasieki, należące do okolicznych pszczelarzy.

Zgodę na odstraszanie wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska na wniosek wójta gminy, na której terenie odnotowano już wiele przypadków wtargnięcia niedźwiedzi na prywatne posesje. Ofiarą tych zwierząt padały najczęściej ule. Drapieżniki chcąc dobrać się do miodu niszczyły pasieki i zbliżały się niebezpiecznie blisko do zabudowań ludzkich.

Władzę gminy postanowiły interweniować. Prócz zwrócenia się o konieczną zgodę na płoszenie niedźwiedzi, zawarto umowę z Fundacją Bieszczadziki na tego typu usługę. Odstraszanie polegała na użyciu gumowej amunicji, broni hukowej i petard, lecz w taki sposób, by nie wyrządzić krzywdy tym zwierzętom. Nie była to pierwsza tego typu akcja tej organizacji. Działania mają skłonić niedźwiedzie do pozostania w naturalnym dla nich środowisku okolicznych lasów.

Wniosek o zgodę na odstraszanie wpłynął do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w ostatnich dniach lipca. Do tego czasu, w przeciągu tylko jednego miesiąca, pszczelarze z gminy Solina ponieśli straty na kwotę w wysokości ponad 50 tysięcy złotych. Natomiast w ostatnich miesiącach odnotowano ponad 20 wtargnięć niedźwiedzi na prywatne posesje. Odpowiedzialność finansową za poczynione szkody poniosła gmina.Liczba wyświetleń artykułu: 1161

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Szaszłyki z marynatą miodową