Portal Pszczelarski

Na Podkarpaciu powstał pierwszy Bank Pszczeli 2019

pszczelarstwo podkarpackie Bank Pszczeli Rafał Szela

Państwowa Straż Pożarna w województwie podkarpackim będzie przekazywać zabezpieczane podczas akcji ratunkowych roje pszczół do specjalnego Banku Pszczelego. Ma to być rezerwa kolonii tych owadów, dzięki której pszczelarze, których pasieki zostały zniszczone na wskutek różnych zdarzeń będą mogli odbudować swoją hodowlę.

Inicjatorem akcji Banku Pszczelego jest Rafał Szela - pszczelarz, któremu w ubiegłym roku nieznany sprawca wytruł ponad 2,5 miliona pszczół. Z pomocą innych hodowców udało mu się odbudować kolonię. Teraz postanowił pomóc, tym którzy w przyszłości mogą się znaleźć w podobnej do niego sytuacji.

Państwowa Straż Pożarna, która tylko w ubiegłym roku na terenie województwa podkarpackiego była wzywana do 30 interwencji związanych z pszczołami, ma odtąd przekazywać usuwane roje do Banku Pszczelego, stworzonego przez Rafała Szelę. Tam owady te po przejściu kwarantanny będą hodowane i w nagłych wypadkach nieodpłatnie przekazywane tym pszczelarzom, których hodowle zostały zniszczone z przyczyny naturalnych (np. zjawiska atmosferyczne) lub przez ingerencję człowieka (kradzież, wandalizm).

Do niedawna strażacy również przekazywali roje zainteresowanym pszczelarzom, jednak wiązało się to z wieloma trudnościami. Czasami trzeba było nawet szukać hodowców, którzy mogliby zaopiekować się tymi owadami. Teraz pszczoły od razu znajdą się pod należytą opieką pszczelarską i weterynaryjną, a w razie potrzeby szybko trafią do tych, którym będą najbardziej potrzebne.



Liczba wyświetleń artykułu: 1284

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Ciasteczka lekko miodowe