Portal Pszczelarski

Na Podkarpaciu powstał pierwszy Bank Pszczeli 2019

pszczelarstwo podkarpackie Bank Pszczeli Rafał Szela

Państwowa Straż Pożarna w województwie podkarpackim będzie przekazywać zabezpieczane podczas akcji ratunkowych roje pszczół do specjalnego Banku Pszczelego. Ma to być rezerwa kolonii tych owadów, dzięki której pszczelarze, których pasieki zostały zniszczone na wskutek różnych zdarzeń będą mogli odbudować swoją hodowlę.

Inicjatorem akcji Banku Pszczelego jest Rafał Szela - pszczelarz, któremu w ubiegłym roku nieznany sprawca wytruł ponad 2,5 miliona pszczół. Z pomocą innych hodowców udało mu się odbudować kolonię. Teraz postanowił pomóc, tym którzy w przyszłości mogą się znaleźć w podobnej do niego sytuacji.

Państwowa Straż Pożarna, która tylko w ubiegłym roku na terenie województwa podkarpackiego była wzywana do 30 interwencji związanych z pszczołami, ma odtąd przekazywać usuwane roje do Banku Pszczelego, stworzonego przez Rafała Szelę. Tam owady te po przejściu kwarantanny będą hodowane i w nagłych wypadkach nieodpłatnie przekazywane tym pszczelarzom, których hodowle zostały zniszczone z przyczyny naturalnych (np. zjawiska atmosferyczne) lub przez ingerencję człowieka (kradzież, wandalizm).

Do niedawna strażacy również przekazywali roje zainteresowanym pszczelarzom, jednak wiązało się to z wieloma trudnościami. Czasami trzeba było nawet szukać hodowców, którzy mogliby zaopiekować się tymi owadami. Teraz pszczoły od razu znajdą się pod należytą opieką pszczelarską i weterynaryjną, a w razie potrzeby szybko trafią do tych, którym będą najbardziej potrzebne.



Liczba wyświetleń artykułu: 1662

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kurczak w różowej marynacie

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia