Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pszczoły opóźniły start samolotu z bengalskim ministrem informacji 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Indiach pszczoły w samolocie

W niedzielę 15 września 2019 roku samolot należący do linii Air India, lecący z Agartaly w północno-wschodnich Indiach do Kalkuty miał kilkugodzinne opóźnienie z powodu roju pszczół, który usiadł na szybie kokpitu. W podróż pechową maszyną wybrało się 136 podróżnych, w tym m.in. bengalski minister informacji.

Indyjski samolot miał wylecieć z lotniska w Agartaly w godzinach porannych. Po uzyskaniu zgody na start, w czasie kołowania samolotu, jedną z bocznych szyb kokpitu obsiadł rój pszczół. Owady w znaczący sposób utrudniały pilotom widoczność. Ponadto nawet pojedyncza pszczoła mogła zakłócić pracę sond mierzących ciśnienie wokół maszyny, co mogło skutkować wypadkiem w powietrzu. Obawiano się również, że po starcie pszczoły mogą zostać wciągnięte do silnika i spowodować jego uszkodzenie.

Próby podjęte przez personel naziemny, by usunąć rój z samolotu nie przyniosły rezultatu. Nie pomogło m.in. odstraszanie pszczół za pomocą wycieraczek. Dopiero interwencja straży pożarnej, która zastosowała armatki wodne okazała się skuteczna. Służby lotniskowe przeszukały następnie maszynę, sprawdzając czy pszczoły nie dostały się na pokład i czy nie dokonały żadnych szkód. Upewniono się także, czy nie ma innych pszczelich gniazd na terenie portu. W efekcie, samolot wystartował z trzy i półgodzinnym opóźnieniem.

To nie pierwszy raz, gdy pszczoły utrudniły rejs samolotowy. W 2015 roku pszczoła na pokładzie doprowadziła do awaryjnego lądowania samolotu, lecącego z Southampton do Dublina. Natomiast w 2017 roku w Dubanie w Republice Południowej Afryki musiano usunąć pszczoły, które budowały sobie gniazdo w silniku maszyny.Liczba wyświetleń artykułu: 886

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Tarta z brzoskwiniami i miodem

Agua fresca z borówek

Marlenka - ciasto z miodem

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Wigilijne łazanki na bogato

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Bananowe chipsy z miodem

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.