Portal Pszczelarski

Pszczoły opóźniły start samolotu z bengalskim ministrem informacji 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Indiach pszczoły w samolocie

W niedzielę 15 września 2019 roku samolot należący do linii Air India, lecący z Agartaly w północno-wschodnich Indiach do Kalkuty miał kilkugodzinne opóźnienie z powodu roju pszczół, który usiadł na szybie kokpitu. W podróż pechową maszyną wybrało się 136 podróżnych, w tym m.in. bengalski minister informacji.

Indyjski samolot miał wylecieć z lotniska w Agartaly w godzinach porannych. Po uzyskaniu zgody na start, w czasie kołowania samolotu, jedną z bocznych szyb kokpitu obsiadł rój pszczół. Owady w znaczący sposób utrudniały pilotom widoczność. Ponadto nawet pojedyncza pszczoła mogła zakłócić pracę sond mierzących ciśnienie wokół maszyny, co mogło skutkować wypadkiem w powietrzu. Obawiano się również, że po starcie pszczoły mogą zostać wciągnięte do silnika i spowodować jego uszkodzenie.

Próby podjęte przez personel naziemny, by usunąć rój z samolotu nie przyniosły rezultatu. Nie pomogło m.in. odstraszanie pszczół za pomocą wycieraczek. Dopiero interwencja straży pożarnej, która zastosowała armatki wodne okazała się skuteczna. Służby lotniskowe przeszukały następnie maszynę, sprawdzając czy pszczoły nie dostały się na pokład i czy nie dokonały żadnych szkód. Upewniono się także, czy nie ma innych pszczelich gniazd na terenie portu. W efekcie, samolot wystartował z trzy i półgodzinnym opóźnieniem.

To nie pierwszy raz, gdy pszczoły utrudniły rejs samolotowy. W 2015 roku pszczoła na pokładzie doprowadziła do awaryjnego lądowania samolotu, lecącego z Southampton do Dublina. Natomiast w 2017 roku w Dubanie w Republice Południowej Afryki musiano usunąć pszczoły, które budowały sobie gniazdo w silniku maszyny.



Liczba wyświetleń artykułu: 1213

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Pszczelarz a faktura VAT RR

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę