Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Poznań chce się promować jako miasto przyjazne pszczołom

pszczelarstwo wielkopolskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska miasto przyjazne pszczołom

Poznański magistrat zamierza stworzyć w mieście sieć łąk miododajnych i pasiek. Na razie ule postawiono w okolicach Cytadeli. Wytworzony w nich miód ma promować stolicę Wielkopolski jako miasto przyjazne pszczołom.

Pasieką w parku przy poznańskiej Cytadeli opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej. Na razie miasto nie przewiduje utworzenia stanowiska miejskiego pszczelarza. Niemniej plany urzędników wydają się ambitne. W mieście ma przybywać miejsc przyjaznych pszczołom, a przy samej Cytadeli utworzony zostanie miododajny ogród z miodnymi roślinami i kaskadą wodną. Tutaj mają się też odbywać warsztaty edukacyjne dla dzieci poświęcone hodowli pszczół.

Miasto zapowiada, że pozyskiwany z miejskich pasiek miód nie będzie przeznaczony na sprzedaż, lecz wykorzystywany w celach promocyjnych. Poznań chce się prezentować jako miasto przyjazne pszczołom, które docenia ich znaczenie dla ekosystemu. Zdaniem pomysłodawców, miód jest tutaj tylko produktem ubocznym tworzenia sprzyjających warunków rozwoju dla tych owadów.

Ule przy poznańskiej Cytadeli to jak dotąd pierwsza pasieka w tym mieście. W pobliskim parku żyje w sumie 93 gatunki pszczół, z czego 8 znajduje się pod ochroną.



Liczba wyświetleń artykułu: 791

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy