Poznań chce się promować jako miasto przyjazne pszczołom
Poznański magistrat zamierza stworzyć w mieście sieć łąk miododajnych i pasiek. Na razie ule postawiono w okolicach Cytadeli. Wytworzony w nich miód ma promować stolicę Wielkopolski jako miasto przyjazne pszczołom.
Pasieką w parku przy poznańskiej Cytadeli opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej. Na razie miasto nie przewiduje utworzenia stanowiska miejskiego pszczelarza. Niemniej plany urzędników wydają się ambitne. W mieście ma przybywać miejsc przyjaznych pszczołom, a przy samej Cytadeli utworzony zostanie miododajny ogród z miodnymi roślinami i kaskadą wodną. Tutaj mają się też odbywać warsztaty edukacyjne dla dzieci poświęcone hodowli pszczół.
Miasto zapowiada, że pozyskiwany z miejskich pasiek miód nie będzie przeznaczony na sprzedaż, lecz wykorzystywany w celach promocyjnych. Poznań chce się prezentować jako miasto przyjazne pszczołom, które docenia ich znaczenie dla ekosystemu. Zdaniem pomysłodawców, miód jest tutaj tylko produktem ubocznym tworzenia sprzyjających warunków rozwoju dla tych owadów.
Ule przy poznańskiej Cytadeli to jak dotąd pierwsza pasieka w tym mieście. W pobliskim parku żyje w sumie 93 gatunki pszczół, z czego 8 znajduje się pod ochroną.
Liczba wyświetleń artykułu: 1064
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!