Została uruchomiana pierwsza na świecie sieć inteligentnych uli
Zespół brytyjskich naukowców opracował i wdrożył we wrześniu 2019 roku w Wielkiej Brytanii pierwszy na świecie system inteligentnych pszczelich pasiek. Projekt pod nazwą "The World Bee Project Hive Network" ma pomóc w lepszym rozumieniu potrzeb pszczół miodnych i ochronie ich populacji.
System opiera się na sztucznej inteligencji, która w chmurach obliczeniowych Orcale Could zbiera dane dotyczących temperatury, wilgotności, efektywności pracy, ilość zebranego miodu czy nawet ruchu skrzydeł żyjących tam pszczół. Informacje te trafiają do naukowców, którzy mogą w ten sposób zbadać wzorce zachowań pszczelich rodzin i podjąć właściwą reakcję w wypadku wykrycia nieprawidłowości. Docelowo badacze chcą doprowadzić do zahamowania spadku liczby populacji tych owadów. Wynikami badań naukowcy chcą się dzielić z innymi hodowcami.
Obserwacje dokonywane w inteligentnych ulach mogą przez to pomóc innymi pszczelarzom, m.in. w zapobieganiu rojeniu w nieodpowiedniej porze roku czy zwalczaniu zagrażającym pasiekom drapieżnikom.
Projekt, na które czele stoi Sabiha Malik i Simon Potts, współautor raportu Międzyrządowej Platformy do spraw Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu, opisującej spadek liczby owadów zapylających w Europie, jest realizowany od 2014 roku. Zaplecze technologiczne inicjatywie zapewnia firma Orcale.
Liczba wyświetleń artykułu: 2341
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!