Portal Pszczelarski

Pszczoły zapamiętują dobre i złe chwile

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA pszczoła mózg pszczoły

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu w Illinois na podstawie przeprowadzonych badań na temat możliwości poznawczych pszczół stwierdzili, że owady te są w stanie zapamiętywać zarówno dobre, jak i złe doświadczenia.

Amerykańscy badacze opublikowali wyniki swoich doświadczeń w "Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences". Badanie polegało na obserwacji ciała grzybkowatego - części mózgu owadów, które jest odpowiedzialne za przetwarzanie informacji dostarczanych przez zmysły, naukę lub zapamiętywanie. Naukowcy wykazali, że pamięć o zarówno dobrych (np. opieka nad młodymi) czy złych momentach (np. walka z innymi owadami) jest przechowywana w specjalnej części pszczelego mózgu. Zaobserwowano, że podczas danej interakcji mózg pszczoły inaczej reagował, wartościując dane doświadczenie pod względem jego wpływu - korzyści lub szkodliwości. W trakcie tego procesu odrębne przedziały wspomnianych ciał grzybkowatych aktywowały się w zależności od wartości tych interakcji - dobrej lub złej.

W świecie naukowym wyniki te okazały zaskakujące, gdyż niewielu się spodziewało, że powierzchniowo niewielki mózg pszczeli jest w stanie dokonywać segregacji wspomnień w specjalnym miejscu. Zbliża to tym samym funkcje mózgu tych owadów do procesów poznawczych kręgowców.Liczba wyświetleń artykułu: 1114

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.