Portal Pszczelarski

BeeSmart - polska aplikacja do zarządzania pasieką

BeeSmart aplikacja dla pszczelarza

Polski rynek pszczelarski nie pozostaje w tyle. Również i Polacy mogą pochwalić się własnymi aplikacjami pszczelarskimi na smartphony. Mieliśmy możliwość porozmawiać z twórcą jednej z nich. Zapraszamy do zapoznania się z treścią wywiadu i do osobistego wypróbowania możliwości aplikacji.

[Marcin Balana] Czym jest BeeSmart? 

[Adam Mach - BeeSmart] BeeSmart jest projektem, który ma na celu m.in popularyzować ekologiczne pszczelarstwo i integrować społeczność pszczelarską w oparciu o nowoczesne technologie. Dziś trudno sobie wyobrazić nasze życie bez technologii i powszechnej wymiany wiedzy. To właśnie wiedza i doświadczenie są w tej branży bezcenne. A gdyby tak pomóc pszczelarzom tą wiedzę gromadzić, przetwarzać, analizować, czerpać z niej wymierne korzyści i dzielić się z innymi? Po to właśnie powstał BeeSmart.

[MB] Średni wiek pszczelarzy w Polsce jest stosunkowo wysoki. Czy tworząc aplikację do przeglądu rodzin pszczelich i organizacji pracy w pasiece nie obawialiście się, że nie będzie miał kto z niej korzystać lub nakład pracy nigdy się nie zwróci? 

[AM] Oczywiście, ale w przypadku startup'ów zawsze jest takie ryzyko. W Polsce jest ok 60. tysięcy aktywnych pszczelarzy i jak słusznie Pan zauważył średnia wieku jest wysoka. Problem braku młodego pokolenia wynika poniekąd z trudności przekazywania wiedzy, która w przypadku pszczelarstwa jest bardzo obszerna. Naszym celem jest ułatwienie przekazywania tej wiedzy oraz pomoc w analizie wyników prac przy ulach. Uważamy, że zmieniająca się świadomość społeczeństwa w kwestii ekologii i coraz większa liczba osób chcących dołączyć do grona pszczelarzy może się przełożyć na popularyzację i sukces naszego produktu. Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie przekonać wszystkich, wierzymy jednak, że korzyści płynące z analizy danych przekonają nawet największych sceptyków.

[MB] Z mojego doświadczenia wynika, że proces tworzenia aplikacji jest bardzo złożony i zwykle długotrwały. Jak długo trwały prace nad BeeSmart i jak duży zespół brał udział przy programowaniu? Skąd czerpaliście wiedzę na temat potrzeb pszczelarzy? Kto podzielił się wiedzą na temat szeroko pojętego pszczelarzenia?

[AM] Zalążki pomysłu na aplikację powstały jesienią 2017 r. Od tamtego czasu projekt cały czas ewoluuje, a aplikacja publicznie ukazała się w kwietniu 2019 r. W chwili obecnej projekt tworzony jest przez 5 osobowy zespół, w skład którego wchodzą zarówno ludzie z wieloletnim doświadczeniem w branży IT jak i pszczelarze.

Pomysł na aplikację powstał w chwili, gdy w ręce wpadł mi przypadkiem kalendarz pszczelarski z notatkami pszczelarza z 30 letnim stażem. Liczba "magicznych" strzałek, kółek, trójkątów i liczb, wprowadziła mnie w zdumienie. Zacząłem więc drążyć temat i doszedłem do wniosku, że o ile forma zapisu jest jeszcze do zrozumienia, to analiza zapisów np. z 2 sezonów jest już karkołomnym pomysłem. Tak więc wspomniany pszczelarz został naszym pierwszym źródłem informacji i z perspektywy czasu szczerze współczuję mu okresu z początku projektu :). Z czasem, im więcej mogliśmy pokazać, zaczęliśmy prezentować aplikację coraz większej liczbie pszczelarzy aby zbliżyć się do potrzeb docelowego odbiorcy.

[MB] Na rynku istnieje już kilka podobnych aplikacji. Czym zatem wyróżnia się aplikacja BeeSmart na tle innych aplikacji do zarządzania pasieką?

[AM] Od początku przyświecały nam dwa główne cele: ułatwienie przeglądu historii prac w celu ich łatwiejszej analizy oraz pomoc pszczelarzom w unikaniu błędów. Dlatego założyliśmy, że aplikacja nie może być tylko cyfrową wersją karty pasiecznej. Pierwszym elementem, na który położyliśmy duży nacisk była intuicyjność obsługi. Po weryfikacji kilku dostępnych aplikacji mobilnych dla pszczelarzy wiedzieliśmy, że musimy stworzyć coś lepszego. Funkcjonalności musiały być łatwo dostępne, a wprowadzanie danych maksymalnie uproszczone.

Kolejnym ważnym elementem nad którym cały czas pracujemy to "Raporty", czyli skondensowane dane o pracach w pasiece w czytelnej formie plików PDF. Raporty są podzielone na kilka kategorii dzięki czemu można w przystępny sposób pobrać informację z interesującej nas dziedziny. Dla przykładu powiem, że nasz raport z listą aktywności, oprócz informacji o wykonanych pracach, posiada również informację o pogodzie jaka panowała w dniu wykonywania przeglądu oraz o czasie wykonywanych prac. Niejednokrotnie może to mieć wpływ na rozwój rodziny pszczelej, zwłaszcza w okresie jesień-wiosna.

Następnym elementem, do którego przykładamy dużą uwagę są "Dobre rady". Jest to system podpowiedzi, który pomaga unikać błędów, przed ich popełnieniem. Zwróciliśmy uwagę, że wiele pytań z tematyki hodowli pszczół pojawia się regularnie na grupach Facebook'a lub forach internetowych. Niestety pytania pojawiały się najczęściej już post factum. Dlatego aby chociaż częściowo pomóc pszczelarzom, wprowadziliśmy system podpowiedzi. Np. jeśli użytkownik będzie chciał podkarmiać syropem ule w południe, aplikacja zasugeruje przesunięcie prac na godziny wieczorne.

Oczywiście to nie wszystko, posiadamy m.in system informowania o zmianach pogodowych ważnych z punktu widzenia prowadzenia pasieki, możliwość zapisu operacji grupowych, możliwość dodania zdjęć do przeglądu, synchronizacja pomiędzy urządzeniami i wiele, wiele więcej.

BeeSmart - aplikacja do zarządzania pracami w pasiece

[MB] Brzmi fantastycznie! Z lektury Waszej strony można dowiedzieć się, że aplikacja jest dostępna zarówno w wersji bezpłatnej, jak i pełnopłatnej. W czym tkwi różnica?

[AM] Najważniejsza różnica polega na liczbie możliwych do wprowadzenia uli i pasiek. W wersji darmowej można dodać do 5 uli. Dla wielu początkujących pszczelarzy jest to wystarczająca liczba aby rozpocząć przygodę z pszczelarstwem. Kolejnym ograniczeniem jest brak dostępu do większej liczby rodzajów raportów. Wersję bez ograniczeń można opłacić poprzez naszą stronę internetową, a lista dostępnych form zapłaty powinna wszystkich zadowolić.

Niestety w tym momencie nie mamy możliwości wystawiania faktur.

[MB] 79 zł za roczną subskrypcję wydaje się niewygórowaną kwotą. Czy zatem aplikacja spotyka się z entuzjazmem pszczelarzy?

[AM] Aktualnie aplikacja ze sklepu Google Play została pobrania niespełna 1000 razy. Miesięcznie odnotowujemy aktywnych około 200-300 osób co uważamy za całkiem dobry wynik. Nie liczyliśmy na znaczącą liczbę subskrypcji w pierwszym sezonie i w tym momencie nie jest to naszym głównym celem. W tym roku chcemy zaistnieć w świadomości, aby użytkownicy poznali dobrze nasz produkt i przekonali się do niego. Wierzymy, że jeśli ktoś będzie zadowolony, zaufa nam, to z łatwością poświeci równowartość 2,5 słoika miodu za roczną subskrypcję.

[MB] Zauważyłem, że podczas korzystania z aplikacji sugerujecie podanie lokalizacji pasieki. W dobie zuchwałych kradzieży uli coraz więcej pszczelarzy stroni od chwalenia się pasieczyskami. Co przemawia za tym, żeby jednak podać ich adres oraz na ile użytkownicy aplikacji mogą mieć pewność, że te dane nie ujrzą światła dziennego?

[AM] To pytanie pojawia się dość często. Lokalizacja pasieki jest dla nas bardzo ważna. Dzięki temu możemy choćby ostrzec przed złymi warunkami pogodowymi. Ale na tym nie koniec. Proszę pamiętać, że zupełnie inaczej wygląda kalendarz pszczelarza w lubelskim, a inaczej w zachodniopomorskim. Inne terminy, inna pogoda. Mamy nadzieję, że z czasem będziemy w stanie dostarczać dużo trafniejszych podpowiedzi właśnie dzięki znajomości lokalizacji pasieki. Mamy w planach kolejne funkcjonalności związane z lokalizacją, ale o tym jeszcze nie chcemy mówić.

[MB] Czy można podejrzeć lokalizacje innych pasiek lub współczynnik napszczelenia?

[AM] Nie, pszczelarz ma wgląd jedynie do lokalizacji własnych pasiek. Aktualnie pracujemy nad rozpoznawaniem sytuacji wystąpienia przepszczelenia w okolicy, jednakże należy pamiętać, że jest to dość trudne do zweryfikowania (zależny choćby od liczby pożytków).

[MB] Aktualnie BeeSmart dostępny jest na urządzenia z systemem Android. Czy przewidujecie przygotowanie aplikacji do zarządzania organizacją pracy pasieki na IOS? Jeżeli tak, to kiedy możemy spodziewać się premiery?

[AM] Tak, pracujemy nad wersją na system iOS. Mamy nadzieję, że premiera odbędzie się na wiosnę 2020 r.

 

[MB] Jakie macie plany rozbudowy aplikacji? Czy i jeżeli tak, to gdzie można Was spotkać i porozmawiać?

[AM] Plany rozbudowy projektu mamy ambitne :). Na pewno w przyszłości pojawi się jeszcze jedna opcja "cenowa" usługi. Będziemy pracowali również nad wersją na przeglądarki www, gdyż zdajemy sobie sprawę z ograniczeń pracy na ekranie telefonu. Od przyszłego roku mamy nadzieję również pojawić się na innych rynkach europejskich. W najbliższym czasie będzie można nas spotkać na Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza w Bielsku-Białej. Serdecznie zapraszamy. Oczywiście cały czas jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i zapraszamy do kontaktu poprzez nasz
email lub fanpage'a na portalu Facebook.

[MB] Czy możemy liczyć, że na łamach Portalu Pszczelarskiego usłyszymy o nowościach wprowadzanych w Waszym produkcie?

[AM] Oczywiście.

[MB] Dziękuję za rozmowę i w imieniu całej redakcji Portalu Pszczelarskiego trzymam kciuki za rozwój aplikacji i szybką ekspansję na zagraniczne rynki! Liczba wyświetleń artykułu: 3852

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto orzechowe z miodem

Słodka sałatka z kurczakiem

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis