Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Ponad milion złoty na ratowanie dolnośląskich pszczół 2019

pszczelarstwo dolnośląskie dofinansowanie pasieki

Jak podaje Portal Samorządowy powołując się na depeszę Polskiej Agencji Prasowej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu przeznaczy w 2019 roku ponad milion złotych na realizację programu ochrony pszczół na Dolnym Śląsku. O pieniądze można wnioskować już teraz.

Organizatorzy akcji pragną, aby wsparcie przyczyniło się do zakupu uli z wyposażeniem, poideł dla pszczół, nowoczesnych pracowni pszczelarskich, zakupu leków i pasz oraz zakładanie kłód bartnych - fragmentów pnia drzewa z wydrążoną dziuplą, zamocowanych na drzewach, stanowiących schronienie dla dzikich pszczół. Pieniądze z Funduszu mogą również sfinansować założenie łąk kwietnych w miastach. "Na łąkach zostaną posadzone sadzonki drzew i krzewów miododajnych: lip, klonów, wierzb i leszczyny" – powiedział w rozmowie z PAP zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Bartłomiej Wiązowski.

O środki z programu mogą się starać przyrodnicy czynnie zaangażowani w ochronę środowiska. Ta grupa obejmuje także pszczelarzy zajmujących się hodowlą pszczoły miodnej. Innymi beneficjentami mogą być: samorządy, Lasy Państwowe, parki narodowe i krajobrazowe, państwowe szkoły wyższe oraz organizacje pozarządowe.

"Pszczoły podtrzymują życie na Ziemi dzięki zapylaniu roślin. Bez działalności tych owadów nie istniałoby wiele roślin w naszym środowisku" – w ten sposób uzasadniał rozpoczęcie programu przez Funduszu jego prezes, Łukasz Kasztelowicz. Dolnośląski projekt jest realizowany już od października 2018 i potrwa do 2020 roku. Celem jest zachowanie populacji pszczół, którym, jak podkreślają organizatorzy, zagraża nadmierne stosowanie pestycydów w rolnictwie, a także niszczenie łąk i nieużytków. Jak podaje rzecznik Funduszu Robert Borkacki, od ubiegłego roku Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu podjął decyzję o dofinansowaniu kwotą blisko 400 tys. złotych zakupów m.in.: 198 nowych uli, 15 rodzin pszczelich i ponad 5 tys. kg węzy pszczelej.

Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane w WFOŚiGW we Wrocławiu i jego oddziałach w Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy.

Opracowano na podstawie:
Portal Samorządowy, Ponad milion złotych na ratowanie pszczół na Dolnym Śląsku, https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/ponad-milion-zlotych-na-ratowanie-pszczol-na-dolnym-slasku,123673.html, Data publikacji: 2019.04.01, Data odczytu: 2019.04.03



Liczba wyświetleń artykułu: 974

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Puchowa owsianka na różanym mleku

Budyniowa owsianka czekoladowa z miodem

Klasyczna truskawka z miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie