Portal Pszczelarski

Ponad milion złoty na ratowanie dolnośląskich pszczół 2019

pszczelarstwo dolnośląskie dofinansowanie pasieki

Jak podaje Portal Samorządowy powołując się na depeszę Polskiej Agencji Prasowej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu przeznaczy w 2019 roku ponad milion złotych na realizację programu ochrony pszczół na Dolnym Śląsku. O pieniądze można wnioskować już teraz.

Organizatorzy akcji pragną, aby wsparcie przyczyniło się do zakupu uli z wyposażeniem, poideł dla pszczół, nowoczesnych pracowni pszczelarskich, zakupu leków i pasz oraz zakładanie kłód bartnych - fragmentów pnia drzewa z wydrążoną dziuplą, zamocowanych na drzewach, stanowiących schronienie dla dzikich pszczół. Pieniądze z Funduszu mogą również sfinansować założenie łąk kwietnych w miastach. "Na łąkach zostaną posadzone sadzonki drzew i krzewów miododajnych: lip, klonów, wierzb i leszczyny" – powiedział w rozmowie z PAP zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Bartłomiej Wiązowski.

O środki z programu mogą się starać przyrodnicy czynnie zaangażowani w ochronę środowiska. Ta grupa obejmuje także pszczelarzy zajmujących się hodowlą pszczoły miodnej. Innymi beneficjentami mogą być: samorządy, Lasy Państwowe, parki narodowe i krajobrazowe, państwowe szkoły wyższe oraz organizacje pozarządowe.

"Pszczoły podtrzymują życie na Ziemi dzięki zapylaniu roślin. Bez działalności tych owadów nie istniałoby wiele roślin w naszym środowisku" – w ten sposób uzasadniał rozpoczęcie programu przez Funduszu jego prezes, Łukasz Kasztelowicz. Dolnośląski projekt jest realizowany już od października 2018 i potrwa do 2020 roku. Celem jest zachowanie populacji pszczół, którym, jak podkreślają organizatorzy, zagraża nadmierne stosowanie pestycydów w rolnictwie, a także niszczenie łąk i nieużytków. Jak podaje rzecznik Funduszu Robert Borkacki, od ubiegłego roku Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu podjął decyzję o dofinansowaniu kwotą blisko 400 tys. złotych zakupów m.in.: 198 nowych uli, 15 rodzin pszczelich i ponad 5 tys. kg węzy pszczelej.

Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane w WFOŚiGW we Wrocławiu i jego oddziałach w Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy.

Opracowano na podstawie:
Portal Samorządowy, Ponad milion złotych na ratowanie pszczół na Dolnym Śląsku, https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/ponad-milion-zlotych-na-ratowanie-pszczol-na-dolnym-slasku,123673.html, Data publikacji: 2019.04.01, Data odczytu: 2019.04.03



Liczba wyświetleń artykułu: 875

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Koktajl pietruszkowy z miodem

Różowe stringi z miodem

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą