Portal Pszczelarski

Ponad milion złoty na ratowanie dolnośląskich pszczół 2019

pszczelarstwo dolnośląskie dofinansowanie pasieki

Jak podaje Portal Samorządowy powołując się na depeszę Polskiej Agencji Prasowej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu przeznaczy w 2019 roku ponad milion złotych na realizację programu ochrony pszczół na Dolnym Śląsku. O pieniądze można wnioskować już teraz.

Organizatorzy akcji pragną, aby wsparcie przyczyniło się do zakupu uli z wyposażeniem, poideł dla pszczół, nowoczesnych pracowni pszczelarskich, zakupu leków i pasz oraz zakładanie kłód bartnych - fragmentów pnia drzewa z wydrążoną dziuplą, zamocowanych na drzewach, stanowiących schronienie dla dzikich pszczół. Pieniądze z Funduszu mogą również sfinansować założenie łąk kwietnych w miastach. "Na łąkach zostaną posadzone sadzonki drzew i krzewów miododajnych: lip, klonów, wierzb i leszczyny" – powiedział w rozmowie z PAP zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Bartłomiej Wiązowski.

O środki z programu mogą się starać przyrodnicy czynnie zaangażowani w ochronę środowiska. Ta grupa obejmuje także pszczelarzy zajmujących się hodowlą pszczoły miodnej. Innymi beneficjentami mogą być: samorządy, Lasy Państwowe, parki narodowe i krajobrazowe, państwowe szkoły wyższe oraz organizacje pozarządowe.

"Pszczoły podtrzymują życie na Ziemi dzięki zapylaniu roślin. Bez działalności tych owadów nie istniałoby wiele roślin w naszym środowisku" – w ten sposób uzasadniał rozpoczęcie programu przez Funduszu jego prezes, Łukasz Kasztelowicz. Dolnośląski projekt jest realizowany już od października 2018 i potrwa do 2020 roku. Celem jest zachowanie populacji pszczół, którym, jak podkreślają organizatorzy, zagraża nadmierne stosowanie pestycydów w rolnictwie, a także niszczenie łąk i nieużytków. Jak podaje rzecznik Funduszu Robert Borkacki, od ubiegłego roku Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu podjął decyzję o dofinansowaniu kwotą blisko 400 tys. złotych zakupów m.in.: 198 nowych uli, 15 rodzin pszczelich i ponad 5 tys. kg węzy pszczelej.

Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane w WFOŚiGW we Wrocławiu i jego oddziałach w Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy.

Opracowano na podstawie:
Portal Samorządowy, Ponad milion złotych na ratowanie pszczół na Dolnym Śląsku, https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/ponad-milion-zlotych-na-ratowanie-pszczol-na-dolnym-slasku,123673.html, Data publikacji: 2019.04.01, Data odczytu: 2019.04.03



Liczba wyświetleń artykułu: 1405

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.