Portal Pszczelarski

Bawarski rząd zaakceptował społeczną inicjatywę na rzecz ratowania pszczół 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech prawo pszczelarskie ratowanie pszczół

Jak informuje Deutsche Welle, premier bawarskiego rządu Markus Söder przychylił do projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, którą na początku 2019 roku w ramach akcji "Ratujcie pszczoły" podpisało aż 1,7 miliona mieszkańców Bawarii. Nowe przepisy mają wprowadzać szereg zmian na rzecz bioróżnorodności.

"Przyjmiemy tekst inicjatywy jeden do jednego" - zapowiedział na specjalnej konferencji premier Bawarii. Nowelizację w parlamencie monachijskim ma poprzeć CSU i bawarskie stronnictwo Wolni Wyborcy. Parlamentarzyści chcą dokonać w projekcie jedynie drobnych, technicznych poprawek. Całość zmian obejmuje pakiet przepisów dotyczących ochrony środowiska i gatunków.

Szacuje się, że wdrożenie nowego prawa może pochłonąć nawet 75 milionów euro. "W temacie ekologii nie zadowalamy się już połowicznymi krokami" - obwieścił z dumną premier Söder.
Według Deutsche Welle, inicjatorzy zmian przyjęli decyzję rządu w Monachium z radością, ale i zaskoczeniem. Mało kto spodziewał się tak szybkiej reakcji. Projekt ustawy na rzecz bioróżnorodności, znany pod hasłem "Ratujcie pszczoły" zakłada znaczące zredukowanie stosowania pestycydów na obszarze landu Bawarii. Nowe prawo przewiduje także powiększenie terenów przeznaczonych na potrzeby rolnictwa ekologicznego, w tym łąk kwietnych.

Po zebraniu podpisów pod inicjatywą, odbyły się trójstronne negocjacje organizatorów akcji, rządu i rolników z Bawarskiego Związku Rolników, którzy ostatecznie poparli zaproponowaną nowelizację. Po akceptacji przez bawarski parlament nowe przepisy wejdą w życie.

Opracowano na podstawie:
Deutsche Welle,"Ratujcie pszczoły". Bawarski rząd reaguje na życzenie społeczeństwa, https://www.dw.com/pl/ratujcie-pszczoly-bawarski-rzad-reaguje-na-zyczenie-spoleczenstwa/a-48195324.html, Data publikacji: 2019.04.04, Data odczytu: 2019.04.05


Sadyogrody.pl, Niemcy: Społeczny program na rzecz ratowania pszczół przyjęty przez rząd, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/niemcy_spoleczny_program_na_rzecz_ratowania_pszczol_przyjety_przez_rzad,17442.html, Data publikacji: 2019.04.04, Data odczytu: 2019.04.05Liczba wyświetleń artykułu: 733

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Pierniczki na miodzie

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Słodka sałatka z kurczakiem