Portal Pszczelarski

Bawarski rząd zaakceptował społeczną inicjatywę na rzecz ratowania pszczół 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech prawo pszczelarskie ratowanie pszczół

Jak informuje Deutsche Welle, premier bawarskiego rządu Markus Söder przychylił do projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, którą na początku 2019 roku w ramach akcji "Ratujcie pszczoły" podpisało aż 1,7 miliona mieszkańców Bawarii. Nowe przepisy mają wprowadzać szereg zmian na rzecz bioróżnorodności.

"Przyjmiemy tekst inicjatywy jeden do jednego" - zapowiedział na specjalnej konferencji premier Bawarii. Nowelizację w parlamencie monachijskim ma poprzeć CSU i bawarskie stronnictwo Wolni Wyborcy. Parlamentarzyści chcą dokonać w projekcie jedynie drobnych, technicznych poprawek. Całość zmian obejmuje pakiet przepisów dotyczących ochrony środowiska i gatunków.

Szacuje się, że wdrożenie nowego prawa może pochłonąć nawet 75 milionów euro. "W temacie ekologii nie zadowalamy się już połowicznymi krokami" - obwieścił z dumną premier Söder.
Według Deutsche Welle, inicjatorzy zmian przyjęli decyzję rządu w Monachium z radością, ale i zaskoczeniem. Mało kto spodziewał się tak szybkiej reakcji. Projekt ustawy na rzecz bioróżnorodności, znany pod hasłem "Ratujcie pszczoły" zakłada znaczące zredukowanie stosowania pestycydów na obszarze landu Bawarii. Nowe prawo przewiduje także powiększenie terenów przeznaczonych na potrzeby rolnictwa ekologicznego, w tym łąk kwietnych.

Po zebraniu podpisów pod inicjatywą, odbyły się trójstronne negocjacje organizatorów akcji, rządu i rolników z Bawarskiego Związku Rolników, którzy ostatecznie poparli zaproponowaną nowelizację. Po akceptacji przez bawarski parlament nowe przepisy wejdą w życie.

Opracowano na podstawie:
Deutsche Welle,"Ratujcie pszczoły". Bawarski rząd reaguje na życzenie społeczeństwa, https://www.dw.com/pl/ratujcie-pszczoly-bawarski-rzad-reaguje-na-zyczenie-spoleczenstwa/a-48195324.html, Data publikacji: 2019.04.04, Data odczytu: 2019.04.05


Sadyogrody.pl, Niemcy: Społeczny program na rzecz ratowania pszczół przyjęty przez rząd, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/niemcy_spoleczny_program_na_rzecz_ratowania_pszczol_przyjety_przez_rzad,17442.html, Data publikacji: 2019.04.04, Data odczytu: 2019.04.05Liczba wyświetleń artykułu: 1133

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Skrzydełka z miodem i chili

Szaszłyki z marynatą miodową

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Obowiązki pszczelarza na koniec roku podatkowego

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku