Portal Pszczelarski

Bawarski rząd zaakceptował społeczną inicjatywę na rzecz ratowania pszczół 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech prawo pszczelarskie ratowanie pszczół

Jak informuje Deutsche Welle, premier bawarskiego rządu Markus Söder przychylił do projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, którą na początku 2019 roku w ramach akcji "Ratujcie pszczoły" podpisało aż 1,7 miliona mieszkańców Bawarii. Nowe przepisy mają wprowadzać szereg zmian na rzecz bioróżnorodności.

"Przyjmiemy tekst inicjatywy jeden do jednego" - zapowiedział na specjalnej konferencji premier Bawarii. Nowelizację w parlamencie monachijskim ma poprzeć CSU i bawarskie stronnictwo Wolni Wyborcy. Parlamentarzyści chcą dokonać w projekcie jedynie drobnych, technicznych poprawek. Całość zmian obejmuje pakiet przepisów dotyczących ochrony środowiska i gatunków.

Szacuje się, że wdrożenie nowego prawa może pochłonąć nawet 75 milionów euro. "W temacie ekologii nie zadowalamy się już połowicznymi krokami" - obwieścił z dumną premier Söder.
Według Deutsche Welle, inicjatorzy zmian przyjęli decyzję rządu w Monachium z radością, ale i zaskoczeniem. Mało kto spodziewał się tak szybkiej reakcji. Projekt ustawy na rzecz bioróżnorodności, znany pod hasłem "Ratujcie pszczoły" zakłada znaczące zredukowanie stosowania pestycydów na obszarze landu Bawarii. Nowe prawo przewiduje także powiększenie terenów przeznaczonych na potrzeby rolnictwa ekologicznego, w tym łąk kwietnych.

Po zebraniu podpisów pod inicjatywą, odbyły się trójstronne negocjacje organizatorów akcji, rządu i rolników z Bawarskiego Związku Rolników, którzy ostatecznie poparli zaproponowaną nowelizację. Po akceptacji przez bawarski parlament nowe przepisy wejdą w życie.

Opracowano na podstawie:
Deutsche Welle,"Ratujcie pszczoły". Bawarski rząd reaguje na życzenie społeczeństwa, https://www.dw.com/pl/ratujcie-pszczoly-bawarski-rzad-reaguje-na-zyczenie-spoleczenstwa/a-48195324.html, Data publikacji: 2019.04.04, Data odczytu: 2019.04.05


Sadyogrody.pl, Niemcy: Społeczny program na rzecz ratowania pszczół przyjęty przez rząd, http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/niemcy_spoleczny_program_na_rzecz_ratowania_pszczol_przyjety_przez_rzad,17442.html, Data publikacji: 2019.04.04, Data odczytu: 2019.04.05Liczba wyświetleń artykułu: 1095

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Pierwsze przeglądy rodzin pszczelich na wiosnę – 2014

Linia pszczół car: Ca

Jaka powinna być dobra podkarmiaczka?

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje