Portal Pszczelarski

Firletka poszarpana - roślina miododajna

Na zdjęciu: Firletka poszarpana (Lychnis flos-cuculi L.). Źródło obrazka: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/25/XN_Lychnis_flos_cuculi.jpg/632px-XN_Lychnis_flos_cuculi.jpg

firletka poszarpana kwiat kukułki Lychnis flos-cuculi L. roślina miododajna pożytki występowanie firletki poszarpanej zastosowanie firletki poszarpanej wydajność miodowa firletki poszarpanej wydajność miodowa

Firletka poszarpana należy do bylin z rodziny goździkowatych. Jest niewielkich rozmiarów, ma delikatne fioletowe kwiatki i sporo nektaru. Jest idealna jako wiosenny pożytek dla pszczół.

Rodzina firletek jest dość mocno rozpowszechniona w Europie oraz w Azji. Lubią strefy chłodne i umiarkowane. Występują w ponad trzydziestu odmianach, jednak dla polskich pszczół największe znaczenie ma firletka poszarpana – wyjątkowo miododajna roślina, która jest doskonałym pożytkiem dla pszczół. Jeśli nazwę firletki przetłumaczymy na polski, otrzymamy nazwę kwiat kukułki, którego nazwa nie jest przypadkowa. W maju i czerwcu, gdy kwitnie firletka, do Polski wracają kukułki.

Firletka poszarpana jest rośliną zieloną, która osiąga wysokość około 30-60 centymetrów. Można ją spotkać przede wszystkim na terenach zielonych, łąkach, szczególnie podmokłych, jak torfowiska. Firletka kwitnie od maja do czerwca, rośnie zwykle w bardzo dużych skupiskach, dzięki czemu bez problemu może wyżywić rodzinę pszczelą. To, co najbardziej interesuje pszczoły, znajduje się na dnie kwiatowej rurki o długości około 10 centymetrów. Choć do nektaru trudno się dostać, pszczeli wysiłek jest naprawdę opłacalny – nektaru jest sporo, pszczoła więc nie musi wykonywać długich lotów w poszukiwaniu pożywienia.

Zastosowanie firletki poszarpanej może być różnorakie. Przede wszystkim, świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna. Ale nie tylko – wyciągi z tego kwiatu mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Jeśli z jej nektaru pszczoła sporządza miód, możemy być pewni, że jego stosowanie wzmocni naszą odporność i przywróci siły witalne.

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 13481

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

VIII Lubelska Konferencja Pszczelarska

Miodowy Weekend w firmie Łysoń - październik 2013

XV Dolnośląskie Święto Miodu i Wina w Przemkowie