Portal Pszczelarski

Firletka poszarpana - roślina miododajna

Na zdjęciu: Firletka poszarpana (Lychnis flos-cuculi L.). Źródło obrazka: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/25/XN_Lychnis_flos_cuculi.jpg/632px-XN_Lychnis_flos_cuculi.jpg

firletka poszarpana kwiat kukułki Lychnis flos-cuculi L. roślina miododajna pożytki występowanie firletki poszarpanej zastosowanie firletki poszarpanej wydajność miodowa firletki poszarpanej wydajność miodowa

Firletka poszarpana należy do bylin z rodziny goździkowatych. Jest niewielkich rozmiarów, ma delikatne fioletowe kwiatki i sporo nektaru. Jest idealna jako wiosenny pożytek dla pszczół.

Rodzina firletek jest dość mocno rozpowszechniona w Europie oraz w Azji. Lubią strefy chłodne i umiarkowane. Występują w ponad trzydziestu odmianach, jednak dla polskich pszczół największe znaczenie ma firletka poszarpana – wyjątkowo miododajna roślina, która jest doskonałym pożytkiem dla pszczół. Jeśli nazwę firletki przetłumaczymy na polski, otrzymamy nazwę kwiat kukułki, którego nazwa nie jest przypadkowa. W maju i czerwcu, gdy kwitnie firletka, do Polski wracają kukułki.

Firletka poszarpana jest rośliną zieloną, która osiąga wysokość około 30-60 centymetrów. Można ją spotkać przede wszystkim na terenach zielonych, łąkach, szczególnie podmokłych, jak torfowiska. Firletka kwitnie od maja do czerwca, rośnie zwykle w bardzo dużych skupiskach, dzięki czemu bez problemu może wyżywić rodzinę pszczelą. To, co najbardziej interesuje pszczoły, znajduje się na dnie kwiatowej rurki o długości około 10 centymetrów. Choć do nektaru trudno się dostać, pszczeli wysiłek jest naprawdę opłacalny – nektaru jest sporo, pszczoła więc nie musi wykonywać długich lotów w poszukiwaniu pożywienia.

Zastosowanie firletki poszarpanej może być różnorakie. Przede wszystkim, świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna. Ale nie tylko – wyciągi z tego kwiatu mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Jeśli z jej nektaru pszczoła sporządza miód, możemy być pewni, że jego stosowanie wzmocni naszą odporność i przywróci siły witalne.

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 10808

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.