Portal Pszczelarski

Firletka poszarpana - roślina miododajna

Na zdjęciu: Firletka poszarpana (Lychnis flos-cuculi L.). Źródło obrazka: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/25/XN_Lychnis_flos_cuculi.jpg/632px-XN_Lychnis_flos_cuculi.jpg

firletka poszarpana kwiat kukułki Lychnis flos-cuculi L. roślina miododajna pożytki występowanie firletki poszarpanej zastosowanie firletki poszarpanej wydajność miodowa firletki poszarpanej wydajność miodowa

Firletka poszarpana należy do bylin z rodziny goździkowatych. Jest niewielkich rozmiarów, ma delikatne fioletowe kwiatki i sporo nektaru. Jest idealna jako wiosenny pożytek dla pszczół.

Rodzina firletek jest dość mocno rozpowszechniona w Europie oraz w Azji. Lubią strefy chłodne i umiarkowane. Występują w ponad trzydziestu odmianach, jednak dla polskich pszczół największe znaczenie ma firletka poszarpana – wyjątkowo miododajna roślina, która jest doskonałym pożytkiem dla pszczół. Jeśli nazwę firletki przetłumaczymy na polski, otrzymamy nazwę kwiat kukułki, którego nazwa nie jest przypadkowa. W maju i czerwcu, gdy kwitnie firletka, do Polski wracają kukułki.

Firletka poszarpana jest rośliną zieloną, która osiąga wysokość około 30-60 centymetrów. Można ją spotkać przede wszystkim na terenach zielonych, łąkach, szczególnie podmokłych, jak torfowiska. Firletka kwitnie od maja do czerwca, rośnie zwykle w bardzo dużych skupiskach, dzięki czemu bez problemu może wyżywić rodzinę pszczelą. To, co najbardziej interesuje pszczoły, znajduje się na dnie kwiatowej rurki o długości około 10 centymetrów. Choć do nektaru trudno się dostać, pszczeli wysiłek jest naprawdę opłacalny – nektaru jest sporo, pszczoła więc nie musi wykonywać długich lotów w poszukiwaniu pożywienia.

Zastosowanie firletki poszarpanej może być różnorakie. Przede wszystkim, świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna. Ale nie tylko – wyciągi z tego kwiatu mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Jeśli z jej nektaru pszczoła sporządza miód, możemy być pewni, że jego stosowanie wzmocni naszą odporność i przywróci siły witalne.

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 14198

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka

Jak uzyskać finansowanie projektu korzystając z platformy crowdfundingowej Polak Potrafi?

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Firma Inscentinel i wąchające pszczoły

Szkolenie pszczelarskie w Boguchwale 2016

XVI Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie w Jeleniej Górze