Firletka poszarpana - roślina miododajna
Firletka poszarpana należy do bylin z rodziny goździkowatych. Jest niewielkich rozmiarów, ma delikatne fioletowe kwiatki i sporo nektaru. Jest idealna jako wiosenny pożytek dla pszczół.
Rodzina firletek jest dość mocno rozpowszechniona w Europie oraz w Azji. Lubią strefy chłodne i umiarkowane. Występują w ponad trzydziestu odmianach, jednak dla polskich pszczół największe znaczenie ma firletka poszarpana – wyjątkowo miododajna roślina, która jest doskonałym pożytkiem dla pszczół. Jeśli nazwę firletki przetłumaczymy na polski, otrzymamy nazwę kwiat kukułki, którego nazwa nie jest przypadkowa. W maju i czerwcu, gdy kwitnie firletka, do Polski wracają kukułki.
Firletka poszarpana jest rośliną zieloną, która osiąga wysokość około 30-60 centymetrów. Można ją spotkać przede wszystkim na terenach zielonych, łąkach, szczególnie podmokłych, jak torfowiska. Firletka kwitnie od maja do czerwca, rośnie zwykle w bardzo dużych skupiskach, dzięki czemu bez problemu może wyżywić rodzinę pszczelą. To, co najbardziej interesuje pszczoły, znajduje się na dnie kwiatowej rurki o długości około 10 centymetrów. Choć do nektaru trudno się dostać, pszczeli wysiłek jest naprawdę opłacalny – nektaru jest sporo, pszczoła więc nie musi wykonywać długich lotów w poszukiwaniu pożywienia.
Zastosowanie firletki poszarpanej może być różnorakie. Przede wszystkim, świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna. Ale nie tylko – wyciągi z tego kwiatu mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Jeśli z jej nektaru pszczoła sporządza miód, możemy być pewni, że jego stosowanie wzmocni naszą odporność i przywróci siły witalne.
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 14198
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!