Portal Pszczelarski

Z oka mieszkanki Tajwanu wyciągnięto cztery żywe pszczoły 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Tajwanie pszczoły potowe sweat bees pszczoły w oku

Jak informuje portal Interia, 28-letniej mieszkance Tajwanu lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala w Fooyin usunęli z oka cztery żywe pszczoły.

"Wyglądało to na odnóża owadów, więc delikatnie za nie chwyciłem pod mikroskopem i wyciągałem pojedynczo, aby ich nie uszkodzić" – mówił na konferencji prasowej zwołanej po zabiegu ordynator szpitala prof. Hung Chi-Ting. Zdaniem tego specjalisty od okulistyki, cztery pszczoły, każda wielkości mniej więcej 4 milimetrów, zadomowiły się w oku pacjentki, gdzie żywiły się jej łzami.

Pszczoły najprawdopodobniej wtargnęły do oka, gdy 28-latka porządkowała groby zmarłych krewnych w ramach Qingmingjie, tradycyjnego chińskiego święta zmarłych. W pewnym momencie poczuła ona w lewym oku coś przypominającego uderzenie podmuchu wiatru. Początkowo sądziła, że wpadły tam jakieś drobiny, ale po krótkim czasie oko zaczęło puchnąć. Kobieta zatem szybko udała się do szpitala, gdzie podczas badania prof. Hung Chi-ting zauważył u niej pod mikroskopem cztery niewielkie owady. Na całe szczęście Chinka powstrzymała się od pocierania oczu, dzięki czemu uniknęła użądlenia, które mogło w tej sytuacji doprowadzić nawet do ślepoty. Skończyło się natomiast na uszkodzeniu tkanki łącznej i erozji rogówki.

Pacjentka wraca powoli do zdrowia. Wyciągnięte pszczoły z kolei umieszczono w laboratorium celem dalszych badań. Okazało się, że należały do rodziny smuklikowatych – nazywanych również "pszczołami potowymi", wykazujących skłonności do picia potu. Owady te często wpadają do oczu. Wynika to z faktu, że rzadko zapylają kwiaty i muszą szukać innego źródła białka niż pyłek.

Opracowano na podstawie:
Interia, Kobiecie z oka wyciągnięto cztery żywe pszczoły. Jak tam trafiły?, https://nt.interia.pl/raporty/raport-medycyna-przyszlosci/medycyna/news-kobiecie-z-oka-wyciagnieto-cztery-zywe-pszczoly-jak-tam-traf,nId,2939024.html, Data publikacji: 2019.04.15, Data odczytu: 2019.04.17

Gazeta Wyborcza, Spod powieki wyjęli jej cztery pszczoły. Co może zamieszkać w twoim oku?, http://wyborcza.pl/7,75400,24654130,z-pacjentki-wyjeli-cztery-pszczoly-kto-moze-zamieszkac-w-twoim.html, Data publikacji: 2019.04.14, Data odczytu: 2019.04.17Liczba wyświetleń artykułu: 812

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2019-06-16 08:05:38

Coś nieprawdopodobnego! Nigdy nie słyszałem o takich pszczołach, ale po przeczytaniu artykułu faktycznie znalazłem kilka informacji o nich. Świat jeszcze nie raz mnie chyba zaskoczy :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.