Portal Pszczelarski

Z oka mieszkanki Tajwanu wyciągnięto cztery żywe pszczoły 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Tajwanie pszczoły potowe sweat bees pszczoły w oku

Jak informuje portal Interia, 28-letniej mieszkance Tajwanu lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala w Fooyin usunęli z oka cztery żywe pszczoły.

"Wyglądało to na odnóża owadów, więc delikatnie za nie chwyciłem pod mikroskopem i wyciągałem pojedynczo, aby ich nie uszkodzić" – mówił na konferencji prasowej zwołanej po zabiegu ordynator szpitala prof. Hung Chi-Ting. Zdaniem tego specjalisty od okulistyki, cztery pszczoły, każda wielkości mniej więcej 4 milimetrów, zadomowiły się w oku pacjentki, gdzie żywiły się jej łzami.

Pszczoły najprawdopodobniej wtargnęły do oka, gdy 28-latka porządkowała groby zmarłych krewnych w ramach Qingmingjie, tradycyjnego chińskiego święta zmarłych. W pewnym momencie poczuła ona w lewym oku coś przypominającego uderzenie podmuchu wiatru. Początkowo sądziła, że wpadły tam jakieś drobiny, ale po krótkim czasie oko zaczęło puchnąć. Kobieta zatem szybko udała się do szpitala, gdzie podczas badania prof. Hung Chi-ting zauważył u niej pod mikroskopem cztery niewielkie owady. Na całe szczęście Chinka powstrzymała się od pocierania oczu, dzięki czemu uniknęła użądlenia, które mogło w tej sytuacji doprowadzić nawet do ślepoty. Skończyło się natomiast na uszkodzeniu tkanki łącznej i erozji rogówki.

Pacjentka wraca powoli do zdrowia. Wyciągnięte pszczoły z kolei umieszczono w laboratorium celem dalszych badań. Okazało się, że należały do rodziny smuklikowatych – nazywanych również "pszczołami potowymi", wykazujących skłonności do picia potu. Owady te często wpadają do oczu. Wynika to z faktu, że rzadko zapylają kwiaty i muszą szukać innego źródła białka niż pyłek.

Opracowano na podstawie:
Interia, Kobiecie z oka wyciągnięto cztery żywe pszczoły. Jak tam trafiły?, https://nt.interia.pl/raporty/raport-medycyna-przyszlosci/medycyna/news-kobiecie-z-oka-wyciagnieto-cztery-zywe-pszczoly-jak-tam-traf,nId,2939024.html, Data publikacji: 2019.04.15, Data odczytu: 2019.04.17

Gazeta Wyborcza, Spod powieki wyjęli jej cztery pszczoły. Co może zamieszkać w twoim oku?, http://wyborcza.pl/7,75400,24654130,z-pacjentki-wyjeli-cztery-pszczoly-kto-moze-zamieszkac-w-twoim.html, Data publikacji: 2019.04.14, Data odczytu: 2019.04.17Liczba wyświetleń artykułu: 1304

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2019-06-16 08:05:38

Coś nieprawdopodobnego! Nigdy nie słyszałem o takich pszczołach, ale po przeczytaniu artykułu faktycznie znalazłem kilka informacji o nich. Świat jeszcze nie raz mnie chyba zaskoczy :)  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Piernik sułtański

Chleb z szafranem i miodem

Chałka z szafranem i miodem

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim