Portal Pszczelarski

Pszczelarz, który stracił w pożarze półtora miliona pszczół otrzyma pomoc

pszczelarstwo małopolskie pożar pasieki Fundacja Apikultura Barbara Łysoń Waldemar Badeński

Jak podaje Portal Spożywczy, powołując się na depeszę Polskiej Agencji Prasowej, Fundacja Apikultura zamierza pomóc pszczelarzowi z Dąbrówki w województwie małopolskim, który w pożarze pod koniec lutego stracił 60 uli, w których mogło żyć nawet półtora miliona pszczół.

Do feralnego zdarzenia doszło 28 lutego 2019 r. w okolicach wsi Dąbrówka w gminie Rzezawa niedaleko Bochni. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej wypalanie traw. Fundacja Apikultura zamierza przekazać właścicielowi zniszczonej pasieki 30 uli. "Zniszczenie uli to wielka strata nie tylko dla pszczelarza, ale także dla środowiska. Pszczoły dają miód i zapylają rośliny, dzięki czemu mamy co jeść i przyroda rozwija się harmonijnie. Nasza fundacja pomoże pszczelarzowi odbudować zniszczoną pasiekę"- powiedziała w wywiadzie dla PAP Barbara Łysoń, prezes Fundacji Apikultura.

Działacze fundacji jednak nie ukrywają, że odbudowa zniszczeń nie zakończy się w ciągu jednego sezonu. Koszt jednego ula z pszczelą rodziną to ponad tysiąc złotych. Pszczoły natomiast potrzebują czasu i odpowiedniej ilości pokarmu. Jak stwierdza hodowca pszczół i członek Rady Fundacji Apikultura Waldemar Badeński, "w tym roku pszczelarz nie może liczyć na zbiory miodu, a jego straty są tym większe, że zajmował się hodowlą matek pszczelich, które zginęły w pożarze". Jednocześnie zapewnia, że "obok tej sytuacji nie możemy przejść obojętnie i chcemy pomóc osobie, która straciła pasiekę przez kompletną nieodpowiedzialność innych ludzi".

Fundacja Apikultura została powołana niedawno, gdyż w marcu 2019. Do jej celów należy pomoc pszczelarzom, promocja pszczelarstwa, zdrowego trybu życia i ochrony środowiska oraz edukacja dzieci i młodzież, aktywizowanie seniorów i osób niepełnosprawnych, dla których pszczelarstwo może stać się interesującym hobby.

Opracowano na podstawie:
Portal Spożywczy, Fundacja Apikultura pomoże pszczelarzowi, który w pożarze stracił pasiekę, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/fundacja-apikultura-pomoze-pszczelarzowi-ktory-w-pozarze-stracil-pasieke,170407.html , Data publikacji: 2019.04.12, Data odczytu: 2019.04.18

Czytaj również:

Milion pszczół spłonęło. Pożar traw strawił całą pasiekęLiczba wyświetleń artykułu: 1221

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor