Portal Pszczelarski

Pszczelarz, który stracił w pożarze półtora miliona pszczół otrzyma pomoc

pszczelarstwo małopolskie pożar pasieki Fundacja Apikultura Barbara Łysoń Waldemar Badeński

Jak podaje Portal Spożywczy, powołując się na depeszę Polskiej Agencji Prasowej, Fundacja Apikultura zamierza pomóc pszczelarzowi z Dąbrówki w województwie małopolskim, który w pożarze pod koniec lutego stracił 60 uli, w których mogło żyć nawet półtora miliona pszczół.

Do feralnego zdarzenia doszło 28 lutego 2019 r. w okolicach wsi Dąbrówka w gminie Rzezawa niedaleko Bochni. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej wypalanie traw. Fundacja Apikultura zamierza przekazać właścicielowi zniszczonej pasieki 30 uli. "Zniszczenie uli to wielka strata nie tylko dla pszczelarza, ale także dla środowiska. Pszczoły dają miód i zapylają rośliny, dzięki czemu mamy co jeść i przyroda rozwija się harmonijnie. Nasza fundacja pomoże pszczelarzowi odbudować zniszczoną pasiekę"- powiedziała w wywiadzie dla PAP Barbara Łysoń, prezes Fundacji Apikultura.

Działacze fundacji jednak nie ukrywają, że odbudowa zniszczeń nie zakończy się w ciągu jednego sezonu. Koszt jednego ula z pszczelą rodziną to ponad tysiąc złotych. Pszczoły natomiast potrzebują czasu i odpowiedniej ilości pokarmu. Jak stwierdza hodowca pszczół i członek Rady Fundacji Apikultura Waldemar Badeński, "w tym roku pszczelarz nie może liczyć na zbiory miodu, a jego straty są tym większe, że zajmował się hodowlą matek pszczelich, które zginęły w pożarze". Jednocześnie zapewnia, że "obok tej sytuacji nie możemy przejść obojętnie i chcemy pomóc osobie, która straciła pasiekę przez kompletną nieodpowiedzialność innych ludzi".

Fundacja Apikultura została powołana niedawno, gdyż w marcu 2019. Do jej celów należy pomoc pszczelarzom, promocja pszczelarstwa, zdrowego trybu życia i ochrony środowiska oraz edukacja dzieci i młodzież, aktywizowanie seniorów i osób niepełnosprawnych, dla których pszczelarstwo może stać się interesującym hobby.

Opracowano na podstawie:
Portal Spożywczy, Fundacja Apikultura pomoże pszczelarzowi, który w pożarze stracił pasiekę, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/fundacja-apikultura-pomoze-pszczelarzowi-ktory-w-pozarze-stracil-pasieke,170407.html , Data publikacji: 2019.04.12, Data odczytu: 2019.04.18

Czytaj również:

Milion pszczół spłonęło. Pożar traw strawił całą pasiekęLiczba wyświetleń artykułu: 1003

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.