Portal Pszczelarski

Pszczelarz, który stracił w pożarze półtora miliona pszczół otrzyma pomoc

pszczelarstwo małopolskie pożar pasieki Fundacja Apikultura Barbara Łysoń Waldemar Badeński

Jak podaje Portal Spożywczy, powołując się na depeszę Polskiej Agencji Prasowej, Fundacja Apikultura zamierza pomóc pszczelarzowi z Dąbrówki w województwie małopolskim, który w pożarze pod koniec lutego stracił 60 uli, w których mogło żyć nawet półtora miliona pszczół.

Do feralnego zdarzenia doszło 28 lutego 2019 r. w okolicach wsi Dąbrówka w gminie Rzezawa niedaleko Bochni. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej wypalanie traw. Fundacja Apikultura zamierza przekazać właścicielowi zniszczonej pasieki 30 uli. "Zniszczenie uli to wielka strata nie tylko dla pszczelarza, ale także dla środowiska. Pszczoły dają miód i zapylają rośliny, dzięki czemu mamy co jeść i przyroda rozwija się harmonijnie. Nasza fundacja pomoże pszczelarzowi odbudować zniszczoną pasiekę"- powiedziała w wywiadzie dla PAP Barbara Łysoń, prezes Fundacji Apikultura.

Działacze fundacji jednak nie ukrywają, że odbudowa zniszczeń nie zakończy się w ciągu jednego sezonu. Koszt jednego ula z pszczelą rodziną to ponad tysiąc złotych. Pszczoły natomiast potrzebują czasu i odpowiedniej ilości pokarmu. Jak stwierdza hodowca pszczół i członek Rady Fundacji Apikultura Waldemar Badeński, "w tym roku pszczelarz nie może liczyć na zbiory miodu, a jego straty są tym większe, że zajmował się hodowlą matek pszczelich, które zginęły w pożarze". Jednocześnie zapewnia, że "obok tej sytuacji nie możemy przejść obojętnie i chcemy pomóc osobie, która straciła pasiekę przez kompletną nieodpowiedzialność innych ludzi".

Fundacja Apikultura została powołana niedawno, gdyż w marcu 2019. Do jej celów należy pomoc pszczelarzom, promocja pszczelarstwa, zdrowego trybu życia i ochrony środowiska oraz edukacja dzieci i młodzież, aktywizowanie seniorów i osób niepełnosprawnych, dla których pszczelarstwo może stać się interesującym hobby.

Opracowano na podstawie:
Portal Spożywczy, Fundacja Apikultura pomoże pszczelarzowi, który w pożarze stracił pasiekę, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/fundacja-apikultura-pomoze-pszczelarzowi-ktory-w-pozarze-stracil-pasieke,170407.html , Data publikacji: 2019.04.12, Data odczytu: 2019.04.18

Czytaj również:

Milion pszczół spłonęło. Pożar traw strawił całą pasiekęLiczba wyświetleń artykułu: 1109

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasteczka lekko miodowe

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom