Portal Pszczelarski

Pszczelarz, który stracił w pożarze półtora miliona pszczół otrzyma pomoc

pszczelarstwo małopolskie pożar pasieki Fundacja Apikultura Barbara Łysoń Waldemar Badeński

Jak podaje Portal Spożywczy, powołując się na depeszę Polskiej Agencji Prasowej, Fundacja Apikultura zamierza pomóc pszczelarzowi z Dąbrówki w województwie małopolskim, który w pożarze pod koniec lutego stracił 60 uli, w których mogło żyć nawet półtora miliona pszczół.

Do feralnego zdarzenia doszło 28 lutego 2019 r. w okolicach wsi Dąbrówka w gminie Rzezawa niedaleko Bochni. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej wypalanie traw. Fundacja Apikultura zamierza przekazać właścicielowi zniszczonej pasieki 30 uli. "Zniszczenie uli to wielka strata nie tylko dla pszczelarza, ale także dla środowiska. Pszczoły dają miód i zapylają rośliny, dzięki czemu mamy co jeść i przyroda rozwija się harmonijnie. Nasza fundacja pomoże pszczelarzowi odbudować zniszczoną pasiekę"- powiedziała w wywiadzie dla PAP Barbara Łysoń, prezes Fundacji Apikultura.

Działacze fundacji jednak nie ukrywają, że odbudowa zniszczeń nie zakończy się w ciągu jednego sezonu. Koszt jednego ula z pszczelą rodziną to ponad tysiąc złotych. Pszczoły natomiast potrzebują czasu i odpowiedniej ilości pokarmu. Jak stwierdza hodowca pszczół i członek Rady Fundacji Apikultura Waldemar Badeński, "w tym roku pszczelarz nie może liczyć na zbiory miodu, a jego straty są tym większe, że zajmował się hodowlą matek pszczelich, które zginęły w pożarze". Jednocześnie zapewnia, że "obok tej sytuacji nie możemy przejść obojętnie i chcemy pomóc osobie, która straciła pasiekę przez kompletną nieodpowiedzialność innych ludzi".

Fundacja Apikultura została powołana niedawno, gdyż w marcu 2019. Do jej celów należy pomoc pszczelarzom, promocja pszczelarstwa, zdrowego trybu życia i ochrony środowiska oraz edukacja dzieci i młodzież, aktywizowanie seniorów i osób niepełnosprawnych, dla których pszczelarstwo może stać się interesującym hobby.

Opracowano na podstawie:
Portal Spożywczy, Fundacja Apikultura pomoże pszczelarzowi, który w pożarze stracił pasiekę, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/fundacja-apikultura-pomoze-pszczelarzowi-ktory-w-pozarze-stracil-pasieke,170407.html , Data publikacji: 2019.04.12, Data odczytu: 2019.04.18

Czytaj również:

Milion pszczół spłonęło. Pożar traw strawił całą pasiekę



Liczba wyświetleń artykułu: 1547

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Zostań bohaterem pszczół

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)