Pszczoły przeżyły pożar katedry Notre-Dame 2019

Jak informuje dziennik Polska The Times, blisko 180 tysięcy pszczół przeżyło pożar katedry Notre-Dame, który miał miejsce 15 kwietnia 2019 r. około godziny 18:50. Ich ule były dotąd umiejscowione na dachu świątyni.
O uratowaniu pszczół poinformował w rozmowie z agencją Associated Press opiekun pszczół z paryskiej katedry, Nicolas Géant. Przyznał on dziennikarzom, że doświadczył "wielkiej ulgi", gdy na podstawie dostarczonych mu zdjęć satelitarnych mógł stwierdzić, że wszystkie trzy ule przetrwały pożar.
Ule znalazły się w świątyni w 2013 roku, w ramach realizacji projektu zwiększenia populacji pszczół w Paryżu. Ustawione one zostały na szczycie zakrystii przy południowej stronie katedry, około 30 metrów pod dachem głównym. Zdaniem pszczelarza może tam żyć prawie 180 tysięcy pszczół.
Nicolas Géant wytłumaczył, że owady te podczas pożaru zachowują się jak by były "pijane". Dwutlenek węgla wywołuje u nich obniżenie aktywności połączone z sennością. Natomiast gdy pszczoły poczują ogień, wówczas trutnie zaczynają jeść miód i chronić królową. Pozostawanie w ulu w sytuacji zagrożenia jest wyłączną domeną pszczół europejskich.
Pszczelarz z Notre Dame zaznaczył, że gdy dowiedział się o pożarze, to był przekonany, że pszczoły go nie przeżyły. Ich uratowanie określa jako cud.
Opracowano na podstawie:
Polska The Times, Pszczoły przeżyły koszmarny pożar katedry Notre Dame. To zakrawa na cud, mówi ich opiekun, https://polskatimes.pl/pszczoly-przezyly-koszmarny-pozar-katedry-notre-dame-to-zakrawa-na-cud-mowi-ich-opiekun/ar/c1-14069443.html , Data publikacji: 2019.04.21, Data odczytu: 2019.04.25
Niedziela, Francja: prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katdery Notre-Dame przeżyło pożar, https://www.niedziela.pl/artykul/42260/Francja-prawie-200-tysiecy-pszczol-z.html, Data publikacji: 2019.04.21, Data odczytu: 2019.04.25
Czytaj również:
Pasieka na dachu katedry Notre-Dame w Paryżu - tyle miodu przypada na 2017
Liczba wyświetleń artykułu: 2176
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Kamil Baj - wywiad z pszczelarzem
Wywiad z Kamilem Bajem z Pszczelarium Joanna Baran

Rodzaje pasiek
Jakie wyróżniamy rodzaje pasiek? Joanna Baran

W Katowicach pojawia się coraz więcej miejskich pasiek 2023
Coraz więcej miejskich pni pszczelich w Katowicach Dariusz Buzun

Czy pszczoły na dachach wieżowców to dobry pomysł? Pojawiają się sceptyczne głosy
Zdaniem ekologa ze Szwajcarii - nie Dariusz Buzun

Pasieka ekologiczna jako forma edukacji - Harmęże 2023
Tak, to odpowiedź Dariusz Buzun

Czy pszczelarstwo miejskie szkodzi zapylaczom?
Według Kanadyjskich badaczy - tak Dariusz Buzun

Pszczoły zbadały jakość powietrza w Pile 2022
Pszczoły zatrudnione do badania jakości powietrza w Pile Jakub Wojas
