Portal Pszczelarski

Pszczoły przeżyły pożar katedry Notre-Dame 2019

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo we Francji pasieka na dachu katedry Notre-Dame pasieka miejska pszczelarstwo miejskie Nicolas Geant

Jak informuje dziennik Polska The Times, blisko 180 tysięcy pszczół przeżyło pożar katedry Notre-Dame, który miał miejsce 15 kwietnia 2019 r. około godziny 18:50. Ich ule były dotąd umiejscowione na dachu świątyni.

O uratowaniu pszczół poinformował w rozmowie z agencją Associated Press opiekun pszczół z paryskiej katedry, Nicolas Géant. Przyznał on dziennikarzom, że doświadczył "wielkiej ulgi", gdy na podstawie dostarczonych mu zdjęć satelitarnych mógł stwierdzić, że wszystkie trzy ule przetrwały pożar.

Ule znalazły się w świątyni w 2013 roku, w ramach realizacji projektu zwiększenia populacji pszczół w Paryżu. Ustawione one zostały na szczycie zakrystii przy południowej stronie katedry, około 30 metrów pod dachem głównym. Zdaniem pszczelarza może tam żyć prawie 180 tysięcy pszczół.

Nicolas Géant wytłumaczył, że owady te podczas pożaru zachowują się jak by były "pijane". Dwutlenek węgla wywołuje u nich obniżenie aktywności połączone z sennością. Natomiast gdy pszczoły poczują ogień, wówczas trutnie zaczynają jeść miód i chronić królową. Pozostawanie w ulu w sytuacji zagrożenia jest wyłączną domeną pszczół europejskich.

Pszczelarz z Notre Dame zaznaczył, że gdy dowiedział się o pożarze, to był przekonany, że pszczoły go nie przeżyły. Ich uratowanie określa jako cud.

Opracowano na podstawie:
Polska The Times, Pszczoły przeżyły koszmarny pożar katedry Notre Dame. To zakrawa na cud, mówi ich opiekun, https://polskatimes.pl/pszczoly-przezyly-koszmarny-pozar-katedry-notre-dame-to-zakrawa-na-cud-mowi-ich-opiekun/ar/c1-14069443.html , Data publikacji: 2019.04.21, Data odczytu: 2019.04.25

Niedziela, Francja: prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katdery Notre-Dame przeżyło pożar, https://www.niedziela.pl/artykul/42260/Francja-prawie-200-tysiecy-pszczol-z.html, Data publikacji: 2019.04.21, Data odczytu: 2019.04.25

Czytaj również:

Pasieka na dachu katedry Notre-Dame w Paryżu - tyle miodu przypada na 2017Liczba wyświetleń artykułu: 1636

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Ogórki z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli