Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Rusza kampania #PomagamyPszczołomBezLipy 2019

pszczelarstwo w Polsce akcja pszczelarska Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin Fundacja Nasza Ziemia #PomagamyPszczołomBezLipy

Jak podaje portal Sadyogrody, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin razem z Fundacją Nasza Ziemia rozpoczyna kampanię na rzecz tworzenia roślinnych przestrzeni przyjaznych dla owadów zapylających. Celem projektu jest zachowanie populacji pszczół miodnych, pszczół samotnic, bzyg i motyli, a także innych gatunków zapylaczy, zapewniających stabilność ekosystemu.

"Polacy bardzo chętnie angażują się w działania pomagające owadom. To zainspirowało nas do stworzenia akcji społecznej #PomagamyPszczołomBezLipy. Hasło to każdy zrozumie inaczej, i dobrze. Bez lipy, czyli poprzez faktyczne działania. Każdy z nas w łatwy sposób może zapewnić dostęp owadom do pokarmu wysiewając i sadząc rośliny miododajne. Wystarczy jedna doniczka pełna kwiatów. Pokazując swoje zaangażowanie w mediach społecznościowych ludzie mogą motywować znajomych albo lokalne władze. A jeśli pszczołom dosłownie brakuje lipy, to tu też pomożemy" - mówi w rozmowie z serwisem Sadyogrody przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, Aleksandra Mrowiec.

Jak przekonują organizatorzy, pomóc może każdy, kto dysponuje przestrzenią, którą można zapełnić roślinami. Chodzi tu nie tylko o ogród, ale też balkon lub parapet. Kampanię #PomagamyPszczołomBezLipy zainaugurowano na portalu Facebook poprzez otwarcie strony "Pryskane? Nie szkodzi". Użytkownicy mogą tutaj zamieszczać zdjęcia zasianych lub zasadzonych przez siebie roślin miododajnych: kwiatów ozdobnych, ziół, drzew czy krzewów.

Twórcy kampanii podkreślają także wagę współpracy pszczelarzy i rolników. Jak pokazują badania, wygląda ona obecnie zadowalająco. Z przeprowadzonej przez firmę Kleffmann Group na zalecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin ankiety, 74 procent pszczelarzy oświadcza, że współpracuje z rolnikami, z czego 65 procent ocenia tę współpracę bardzo dobrze.

Jak zaznacza Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia, taka kooperacja może przynieść obopólne korzyści. "Z jednej strony rolnicy mają większe plony, z drugiej pszczelarze miód. Ma to też wymiar proekologiczny, dzięki obecności roślin miododajnych pożytek znajdują dzikie owady, które tworzą różnorodność biologiczną" – twierdzi aktywista.

Opracowano na podstawie:
Sadyogrody, Ruszyła kampania na rzecz owadów zapylających - PomagamyPszczołomBezLip, http://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/ruszyla_kampania_na_rzecz_owadow_zapylajacych_pomagamypszczolombezlipy,17285.html , Data publikacji: 2019.03.24, Data odczytu: 2019.03.25



Liczba wyświetleń artykułu: 1281

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich