Portal Pszczelarski

Im dalej od pól uprawnych, tym pszczoły odporniejsze

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA witellogenina

Jak podaje portal farmer.pl, powołując się na informację Polskiej Agencji Prasowej, naukowcy z amerykańskiego instytutu badawczego Agricultural Research Service stwierdzili, że pszczoły miodne występujące na obszarach porośniętych koniczyną i lucerną radzą sobie trzykrotnie lepiej niż na polach uprawnych ze słonecznikiem czy rzepakiem.

Badania, które opublikowano w "Scientific Reports" opierają się na obserwacjach kolonii pszczelich przeprowadzonych przez grupę naukowców pod kierunkiem mikrobiologa Kirka E. Andersona w okresie od maja do października. Na ich podstawie uznano, że kolonie znajdujące się w otoczeniu koniczny i lucerny odznaczały się większą liczbą osobników oraz większą skutecznością w przetwarzaniu nektaru i pyłku na białko witellogeninę, będące bazą m.in. dla mleczka pszczelego, wykorzystywanego jako pożywienie dla larw i królowych. Dzięki właśnie witellogeninie koloniom pszczelim łatwiej jest przetrwać zimę. Wydłuża ona także życie królowych i robotnic, determinuje wiek, w którym pszczoły zaczynają żerować i to, czy zbierają one nektar czy pyłek. Naukowcy przekonują, że im większe zapasy witellogeniny, tym większy rozmiar kolonii po zimie. Pszczoły również wtedy produkują więcej białek antybakteryjnych, a przez to są bardziej odporne na choroby.

Po sześciu miesiącach obserwacji aż 78 procent kolonii pszczeli zlokalizowanych wśród koniczny i lucerny otrzymało w styczniu najwyższą ocenę. W praktyce oznaczało, że ponad sześć ramek było wypełnionych pszczołami i larwami. Dla porównania, w koloniach obok pól uprawnych podobny wynik osiągnęło raptem 20 procent kolonii, a aż 55 procent nie przetrwało lub wypełniało najwyżej dwie ramki.

Naukowcy przekonują, że wysokiej jakości żerowiska pomagają pszczołom lepiej przetrwać okres mrozów i nabrać więcej sił przed wiosennymi oblotami. To ich zdaniem powinno ułatwić pszczelarzom decyzję, gdzie umiejscowić kolonię przed nadejściem zimy.

Opracowano na podstawie:
Farmer.pl, Pszczoły radzą sobie lepiej z dala od pól uprawnych, http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/inne-hodowle/pszczoly-radza-sobie-lepiej-z-dala-od-pol-uprawnych,84734.html, Data publikacji: 2019.03.25, Data odczytu: 2019.03.27

PAP, Pszczoły radzą sobie lepiej z dala od pól uprawnych, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C425760%2Cpszczoly-radza-sobie-lepiej-z-dala-od-pol-uprawnych.html, Data publikacji: 2019.03.24, Data odczytu: 2019.03.27

Czytaj również:

Szczepionka dla pszczół rodem z Ameryki

Koniczyna biała - roślina miododajna

Koniczyny białoróżona - roślina miododajna

Spis roślin miododajnychLiczba wyświetleń artykułu: 809

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.